Larengofarengeal reflü ve gastroözofageal reflü hastalıklarındaki larengeal semptom ve bulguların karşılaştırılması
  1. Tez No: 164602
  2. Yazar: FATİH YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER KIRIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
2. ÖZET LER ve GÖR birbiri ile yakın ilişkili iki hastalıktır. Her iki hastalıkta da özofagusa mide içeriği kaçtığı halde birbirinden faklı semptom ve bulgular ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda bu iki hastalıklarla ilişkili semptom ve bulguları ortaya çıkarmayı amaçladık Çalışmamıza Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Polikliniğine ses kısıklığı, boğaz ağrısı, boğazda takılma hissi, sık yutkunma hissi, boğazda yabancı cisim hissi, öksürük, yutma güçlüğü ve ağrılı yutma gibi LFR' yi düşündüren şikayetlerle başvuran 55 hasta (LFR grubu) ile Gastroentereoloji laboratuvarında değişik nedenlerle özofagogastroskopi yapılarak KÖS gevşekliği ve/veya özofajit tespit edilen 43 hasta (GÖR grubu) kaydedildi. Her iki hasta gruptaki ki semptom, larengeal ve özofageal bulgular tespit edilerek istatiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışma gruplarına 98 hasta kaydedildi. (55 LFR grubu ve 43 GÖR grubu) LFR grubuna kaydedilen hastaların sübjektif yakınmalarından en sık olanlar sırasıyla 49 (%89) hastada ses kısıklığı, 48 (%87.2) hastada sık boğaz temizleme, 46 (%83.6) hastada boğaz ağrısı ve 42 (% 76.3) hastada boğazda takılma hissi,41 (%74.5) hastada globus ve 39 (%70.9) hastada yutma güçlüğü şeklindeydi. GÖR grubuna kaydedilen hastaların ise; 20 (%46.5) hastada ses kısıklığı, 30 (%69.7) hastada sık boğaz temizleme, 20 (%46.5) hastada boğaz ağrısı, 18 % (41.8) hastada boğazda takılma hissi, 14 (%32.5) hastada globus, 12 (%27.9) hastada yutma güçlüğü şeklindeydi. Bu iki grup arasında öksürük ve geniz akıntısı bulguları dışındaki diğer bulgular arasında istatiksel olarak anlamlı faklılık vardı. Hastaların larengoskopik muayenelerinde ie LFR grubunda 38 (%69) hastada vokal kordlarda hiperemi, 18 (%32.7) hastada vokal kordlarda ödem, 34 (%61.8) hastadaaritenoidlerde hiperemi, 25 (%45.4) hastada aritoidlerde ödem, 6 (%10.9) hastada diffüz laringeal hiperemi, 5 (%9) hastada vokal kordda nodul, 6 (%10.9) hastada vokal kordda polip, 27(%49) hastada interaritenoid hiperplazi (pakidermi) görülürken GÖR grubunda ise 20 (%46.5) hastada vokal kordlarda hiperemi, 9(%20.9) hastada vokal kordlarda ödem, 23(%53.4) hastada aritenoidlerde hiperemi, 12(%27.9) hastada aritoidlerde ödem, 4(%9.3) hastada vokal kordda nodul, 1 1 (%25.5) hastada pakidermi tespit edildi. Hastaların larengeal bulgularından vokal kord hiperemisi ve interaritenoid hiperplazi (pakidermi) arasında LFR lehine istatiksel olarak anlamlı faklılık bulundu. Sonuç olarak; Aynı temele dayalı bu 'iki 'hastalığın, bulgu ve semptomlardan yola çıkarak, tamamen birbirinden farklı hastalıklar olduğunu söylemek her zaman mümkün değildir. i :..
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Laryngpharngeal Reflux (LFR) and Gasroeosopgagial Reflux (GER) have a close relationship. Although there is a regurgitation of gastric fluid to esophagus in both of the disease, the symptoms and the findings are different from each other. In this study we aimed to clear out the differences between the two diseases We included 55 patients who suffered from hoarseness, sensation of sticking in throat, coughing, sore throat, odynophagia, dysphagia, chronic throat clearing that correlated with LFR (LFR group) and 43 patients who experienced esophagogastroscopy and diagnosed as CES relaxity and/or esophagitis (GER group) at Yüzüncü Yıl University Gastroenterology labaratory. Symptoms, laryngeal and esophageal findings are compared statistically in the both group. We included 98 patients in the study (55 LFR group and 43 GER group). The complaints of LFR group were hoarseness in 49 (89%) patients, chronic throat clearing in 48 (87.2%) patients, sore throat in 46 (83.6%) patients, sensation of sticking in throat in 42 (76.3%) patients, globus in 41 (74.5%) patients and dyspgagia in 39 (70.9%) decreasing order. In GER group, the complaints were hoarseness in 20 (46.5%) patients, chronic throat clearing in 30 (69.7%) patients, sore throat, sensation of sticking in throat in 18 (41.8%) patients, globus in 14 (32.5%) patients and dysphagia in 12 (27.9%) patients. The difference was statistically significant in the groups except couphing and postnasal drip. In laryngoscopy examinations; there was vocal cord hyperemia in 38 (69%) patients, vocal cord oedema in 38 (69%) patients, hyperemia at arytenoids in 34 (61.8%) patients, oedema at arytenoids in 25 (45.4%) patients, diffuse laryngeal hyperemia in 6 (10.9%)patients, nodul at vocal cords in 5 (9%) patients, polip at vocal cords in 6 (10.9%) patients, interarytenoid hyperplasia (pachydermia) in 27(49%) patients in LFR group whereas there was vocal cord hyperemia in 20 (46.5%) patients, vocal cord oedema in 9 (20.9%) patients, hyperemia at arytenoids in 23 (53.4%) patients, oedema at arytenoids in 12 (27.9%) patients, nodul at vocal cords in 4 ( 9. 3%) patients, pachydermia in 1 1 (25.5%) in GER group. There was statistically significant difference between vocal cord hyperemia and interarytenoid hyperplasia (pachydermia) to the side of LFR group according to laryngeal findings. In conclusion; it is always not possible to say that these two diseases which depends on the same origin are different diseases depending on the symptoms and findings