Doğal/sentetik lif ve uçucu kül katkılı killerin bazı geoteknik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some geotechnical properties of synthetic/natural fiber and fly ash reinforced clays
  1. Tez No: 549383
  2. Yazar: BAHATTİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NEŞE KURT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Killer geoteknik mühendisliğinde sıklıkla karşılaşılan zeminlerdir. Kil zeminler özellikle suyla etkileştiklerinde şişme, oturma davranışları sergileyebilmekte; donma çözülmeye maruz kaldıklarında ise mukavemet kaybı meydana gelebilmektedir. Kil zeminlerin özelliklerinin iyileştirilebilmesi için çeşitli zemin iyileştirme yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemlerden yaygın olanı çeşitli katkılar kullanılmasıdır. Çalışma kapsamında; Erzurum Oltu yöresine ait doğal bir kile farklı yüzdelerde (%0,5, %1, %1,5) ve farklı uzunluklarda (2 mm, 5 mm) doğal (saman, kendir) ve sentetik (monolif polyester iplik) lifler katılarak elde edilen lif katkılı kil numunelerin kıvam, kompaksiyon, serbest basınç ve donma çözülme özellikleri araştırılmıştır. İlaveten lif katkılı kil numunelere %10 uçucu kül ilave edilerek lif katkılı uçucu küllü numuneler elde edilmiş; bu numunelerin de kıvam, serbest basınç ve donma çözülme özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda; lif yüzdesindeki artışla numunelerin serbest basınç mukavemetlerinin arttığı, donma çözülme sonrası serbest basınç mukavemetlerinde de doğal kile göre iyileşmeler meydana geldiği görülmüştür. Donma çözülmeye karşı en olumlu davranışı kendir katkılı numuneler sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Clays are frequently encountered in geotechnical engineering. Clay soils can exhibit swelling and settlement behaviors especially when they interacted with water; loss of strength can occur when they exposed to freeze-thaw. Various soil stabilization methods could been used to improve the properties of clay soils. The most common of these methods are using of various additives. In this study; the consistency limits, unconfined uncompressive strengths and freeze thawing properties of fiber added clay samples have been determined. The natural (hay, hemp) and synthetic (monolithic polyester yarn) fibers have been added in different percentages (%0,5, %1, %1,5) and different lengths (2 mm, 5 mm) to a natural clay obtained from Oltu Erzurum. In addition, 10% fly ash was added to fiber added clay samples to obtain fiber reinforced fly ash samples. Then, the consistency limits, unconfined uncompressive strengths and freeze thaw properties of these samples were investigated. The results showed that; according to the natural clay, with increasing fiber percentage the unconfined compressive strengths have been increased, the unconfined compressive strengths after freeze thaw cycles have been increased similar to unconfined compressive strengths. The hemp added clay samples showed the most improved freeze thaw feature.