Yaşlı hastalarda proksimal femur kırık lokalizasyonuna osteoporoz etkisinin micro CT ile analizi
Analysi̇s of osteoporosis effect on the proximal femur fracture localization usi̇ng mi̇cro ct in elderly patients
  1. Tez No: 549423
  2. Yazar: KADİR EREN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. CEM NURİ AKTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: İlerleyen yaşla birlikte osteoporoz gelişmesi sonucunda basit travmalar kalça kırığı ile sonuçlanmaktadır. Yaşlı hastalarda kalça kırıkları yüksek maliyet, morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Kalça kırıklarının sıklığının devamlı artması bu kırıkların tedavisinin önemini artırmaktadır. Çalışmamızın amacı; osteoporotik yaşlı hastalarda basit düşme sonucu oluşan femur intertrokanterik ve boyun kırıklarının, kemik dansitometre, mikro tomografi (CT), kemik turnover belirteçleri ile değerlendirilerek bölgesel osteoporozun kırık oluşum mekanizmasındaki yerinin tartışılmasıdır. Gereç ve yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ocak 2018 - Temmuz 2018 tarihleri arasında, osteoproza bağlı intertrokanterik femur kırığı ile başvuran 13 hasta ve femur boyun kırığı ile başvuran 17 hasta parsiyel kalça protezi ile tedavi edildi. Ameliyat sırasında çıkarılan femur başından 2×2×3 cm³ kanselloz kemik, femur boynundan 1×1×1 cm³ kansellöz kemik elde edildi. Elde edilen numuneler mikro tomografi ile tarandı. Hastaların kemik turnover belirteçleri, KMY verileri, mikro tomografi verileri iki hasta grubu arasında karşılaştırılmıştır. Sonuçlar: Her iki hasta grubu arasında, baş ve boyun bölgesinde ölçülen Percent Bone Volüme, Trabecular Thickness, Trabecular Number, Trabeculer Thickness Distribution değerlerinde istatistiksel anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p>0,05). Femur boyun T skoru ve femur boyun BMD verilerinin mikro tomografi sonuçları ile korele olmadığı görüldü. İki hasta grubu arasında kemik turnover belirteçleri, KMY verileri arasında istatistiksel anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). Tartışma: Ülkemizde ve dünyada hızla artan yaşlı nüfus oranı sonucunda osteoporotik kalça kırığı sayılarında artış olacağı kesindir. Artan kalça kırığı oranları bu hastaların tanı ve tedavilerini önemli hale getirmektedir. Kalça kırıkları için risk faktörleri çok çeşitli olmakla, femur boyun kırıkları ve intertrokanterik femur kırıkları için risk faktörleri her iki kırık türü için ayrı ayrı net değildir. Kalça kırıkları için en çok BMD düşüklüğü risk faktörü olarak görülse de, kırık gelişiminde kemik kalitesi yanında travma mekanizması, kalça kas ve yağ kütlesi de önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: As a result of developing osteoporosis with advancing age, simple traumas lead to hip fractures. Hip fractures in elderly patients are associated with high economic cost, morbidity and mortality. The increase in the frequency of hip fractures emphasizes the importance of treatment of these fractures. The aim of our study is to discuss the role of regional osteoporosis in fracture mechanism of elderly patients with femoral intertrochanteric and neck fractures by evaluating bone densitometry, micro tomography (CT), bone turnover markers. Methods: Between January 2018 and July 2018, 13 patients who presented with intertrochanteric femur fracture and 17 patients who presented with femoral neck fractures were managed with partial hip arthroplasty in Ankara Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic. 2×2×3 cm2 cancellous bone of femoral head and 1×1×1 cm2 of the femoral neck were collected. These cancellous bone materials were scanned by micro-tomography. Bone turnover markers, bone mineral densitometry (BMD), micro-tomography data were compared between two patient groups. Results: There was no statistically significant difference between the groups with respect to Percent Bone volume, Trabecular Thickness, Trabecular Number, Trabecular Thickness Distribution values measured in the femoral heads and necks (p > 0.05). Femoral neck T score and femoral neck BMD data were not correlated with the results of micro-tomography. There was no statistically significant difference in bone turnover markers and BMD between groups (p>0,05). Discussion: It is certain that incidence of osteoporotic hip fractures will increase as a result of a rapidly enlarging elderly population in our country and around the world. Increased incidence of hip fractures make the diagnosis and treatment of these patients important. Despite there are many risk factors in hip fractures, risk factors of femur neck fractures and intertrochanteric femur fractures are not clearly seperable. Although low BMD value is considered to be the highest risk factor for hip fractures, mechanism of trauma and gluteal muscle-fat mass are also important.