Hemşirelerde ergonomik risk analizine göre tekrarlı hareket olan tansiyon ölçme işleminin, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına ve hemşirelerin tükenmişlik düzeyine etkisi
The effect of blood pressure measurement on muscle skeletal system disorders and burnout level of nurses according to ergonomic risk analysis in nurses
- Tez No: 549422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖRSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Tansiyon ölçme işleminin sık takibi gerektiğinden ve günde ortalama en az (on kez*on hasta) 100 kez tekrarlanmasının, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına ve tükenmişliğe etki edebileceği düşünülmektedir. Bu tezin amacı, hemşirelerde ergonomik risk analizine göre tekrarlı hareket olan tansiyon ölçme işleminin, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına ve hemşirelerin tükenmişlik düzeyine etkisini belirlemektir. Yöntem: Çalışma Ağustos-Ekim 2017 tarihleri arasında, Eskişehir Devlet Hastanesinde çalışan (n=91) hemşireler üzerinde yürütülen tanımlayıcı/kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul, kurum izni ve çalışmaya katılan hemşirelerin yazılı onamları alınmıştır. Çalışmada kullanılan“Hemşire veri toplama formu”,“Cornell Kas-İskelet Rahatsızlık Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”servislerdeki hemşireler tarafından doldurulurken,“REBA Çalışan Değerlendirme Formu”araştırmacı tarafından gözlem yoluyla doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: It is thought that frequent follow-up of the blood pressure measurement process and the recurrence of at least (ten times * ten patients) at least 100 times per day may have an effect on musculoskeletal disorders and burnout. The aim of this thesis is to determine the effect of tension measurement which is a repetitive movement according to ergonomic risk analysis on the musculoskeletal disorders and the level of burnout of nurses. Methods: The study was a descriptive / cross-sectional study conducted on nurses working at Eskişehir State Hospital between August-October 2017 (n = 91). In order to carry out the study, written ethics committee, institution permission and written informed consent of the nurses were taken. While tarafından Nurse Data Collection Form Çalışan,“Cornell Musculoskeletal Disorder Scale”and çeği Maslach Burnout Scale“were used by nurses in the services,”REBA Employee Evaluation Form an was filled by observation by the researcher.