Bişkek şehrinin hava kalitesinin alansal ve zamansal değerlendirilmesi
Regional distribution and temporally evaluation of the air quality of bishkek city
- Tez No: 549427
- Danışmanlar: PROF. DR. HANEFİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bişkek şehri son yıllarda önemli bir hava kirliliği ile karşı karşıya çıkıyor. Böyle bir duruma gelme sebepleri konutlar, endüstri kuruluşları ve taşımacılık gibi emisyon kaynaklarının atmosferik ortama bırakılan kirletici maddelerdir. Bu çalışmada Bişkek şehrinin hava kalitesinin alansal ve zamansal değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ilk kez 2007 ve 2016 yıllar tarihleri arasında 7 istasyonda örnekleme SO2, NO2, NO, HCOH, NH3 bileşen konsantrasyonları elde edilmiştir ve elde edilen bulgular detaylı incelenmiştir. Alansal değerlenmede 7 istasyonda örnekleme yapılmış olan SO2 ve NO2 bileşenleri Kriging metoduyla irdelenmiştir. Zamansal değerlendirmede ise SO2, NO2, NO, HCOH, NH3 bileşenleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bishkek city faced with significant air pollution in recent years. The reasons for such a situation are the pollutants released into the atmospheric environment of the emission sources such dwellings, industrial facilities and transport. The aim of this study was to evaluate the temporal and temporal evaluation of air quality in Bishkek. Within the scope of the study, for the first time, SO2, NO2, NO, HCOH, NH3 component concentrations were obtained in 7 stations between 2007 and 2016 years and the findings were examined in detail. In the field evaluation, SO2 and NO2 components which were sampled at 7 stations were examined by Kriging method. In temporal evaluation, SO2, NO2, NO, HCOH, NH3 components were studied