Boğacık deresi (Giresun) algleri üzerine floristik bir araştırma
A floristic research on the algae of Bogacik stream (Giresun)
  1. Tez No: 549434
  2. Yazar: YASEMİN MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NEYRAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Boğacık Deresi'nin fitoplankton florasını mevsimsel olarak incelemek üzere Ocak 2017- Aralık 2017 tarihleri arasında seçilen dört istasyondan aylık periyotlarla su örnekleri alınmıştır. Alınan örnekler incelenerek fitoplankton türlerinin sayım ve teşhisi yapılmıştır. Ayrıca alınan su örneklerinin fiziksel ve kimyasal analizleri ile klorofil- a değerleri de belirlenmiştir. Boğacık Deresi fitoplanktonunda Bacillariophyta (51), Chlorophyta (6), Charophyta (4), Cyanobacteria (2), Euglenozoa (1) divizyolarına ait toplam 64 takson tespit edilmiştir. Fitoplanktonda tüm istasyonlarda Bacillariophyta divizyosu üyeleri takson sayısı ve tür yoğunluğu bakımından dominant türler olmuştur. Fitoplanktonda araştırma boyunca tüm istasyonlarda Botryococcus braunii, Cocconeis neodiminuta ve Diatoma vulgaris türleri baskınlık göstermiştir. Fitoplanktonun mevsimsel değişimi süresince en düşük toplam organizma miktarı Ağustos ayında, en yüksek ise Mart ayında kaydedilmiştir. Klorofil-a konsantrasyonu araştırma alanının yüzey sularında 1,04 mg/m3- 20,32 mg/m3 arasında değişim göstermiştir. Klorofil- a değerlerinin değişimleri incelendiğinde aylara göre belli aralıklarla yinelenen değişimler olduğu görülmüştür. Ayrıca Boğacık Deresi fitoplankton florasına Cluster (kümeleme analizi) ile Shannon-Weaver çeşitlilik ve düzenlilik indisleri de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Water samples were taken from four selected station monthly between January 2017 and December 2017 to analyze seasonal changes at phytoplankton flora of Boğacık Stream. Counting and identifications of phytoplankton species were done by examining the samples. Also, chlorophyll- a, physical and chemical analyses of the water samples were defined. 65 taxa were detected in the phytoplankton of Boğacık Stream. They were Bacillariophyta (51), Chlorophyta (6), Charophyta (4), Cyanophyta (2) and Euglenophyta (1). The members of Bacillariophyta division was dominant in the aspect of the taxa number and density of species in the four selected stations. Botryococcus braunii, Cocconeis neodiminuta and Diatoma vulgaris showed dominance throughout the research at all stations. The lowest and highest total amount of organism was recorded in December and March in the seasonal changes of the phytoplankton. Chlorophyll- a concentration was changed between 1,04 mg/m3 and 20,32 mg/m3 on the surface waters of the research area. When that changes were analyzed, repeated changes were deserved periodically according to months. Additionally cluster and Shannon and Weaver diversity and evenness indexes were applied to the phytoplankton flora of Boğacık Stream.