Violent mothers in Marina Carr's Plays: The Mai, Portia Coughlan and By the Bog of Cats...
Marina Carr'ın Oyunlarındaki şiddet dolu anneler: The Mai, Portia Coughlan ve By the Bog of Cats...
- Tez No: 399637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Abbey Tiyatrosu'nun 1904'te kuruluşundan beri annelik kavramı İrlanda sahnesinde sıklıkla işlenen konulardan biri olmuştur. Yirminci yüzyıl başlarında, bazı İrlandalı oyun yazarları milliyetçi ideolojileri doğrultusunda mükemmel anne figürlerini İrlanda'yla bağdaştırmışlardır. Daha sonraları, Abbey'nin ilk yıllarında oluşturulan kusursuz, tek yönlü annelik temsilinden tamamen vazgeçilmemekle birlikte, modern İrlandalı oyun yazarları anne karakterlerin kişisel özelliklerine nispeten çeşitlilik katar ve İrlandalı annelerin farklı deneyimlerine parmak basarlar. 1990'lardan bu yana İrlanda sahnesindeki annelik tasviri, yazarların anne karakterlerin psikolojilerini açık bir şekilde vurgulamaya başlamalarıyla daha da derinleşir. Günümüz İrlanda oyun yazarları arasında ise, Marina Carr (1964- ) İrlanda sahnesinde pek görülmemiş anne tasvirleriyle öne çıkar. The Mai (1994), Portia Coughlan (1996) ve By the Bogs of Cats... (1998) başlıklı oyunlardan oluşan Midlands üçlemesinde yazar, başkişi anne karakterlerin tasvirlerinde, mükemmelleştirilen ve romantikleştirilen annelik kavramlarını sergilemeyi reddeder. Kendisini feda eden, özverili ve kusursuz anne tiplerine karşı çıkışına ilişkin olarak, Carr anne karakterlerinin kişisel sorun ve isteklerini öne çıkarır; annelik kimliklerini katı ve net bir biçimde reddeden karakterleri tasvir ederken onları şiddetle harmanlar. Bu tez Carr'ın bahsi geçen üç oyunundaki anne konumundaki başkarakterleri incelemeyi amaçlar ve bu annelerin, İrlanda'daki geleneksel annelik algısına ve mükemmeliyetçi özelliklerine farklı tür ve yoğunlukta görülen şiddet aracılığıyla meydan okudukları fikrini savunur. Üçlemenin incelemesi şiddet teorisi bağlamında şekillendirilmiştir ve annelerin şiddet içeren davranış tarzını açıklamak için, kişiyi intihara yönlendiren sebeplerin incelenmesi anlamına gelen“psikolojik otopsi”tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmanın giriş bölümünde öncelikle İrlanda'da ortaya çıkan annelik kavramıyla ilişkilendirilerek saldırganlık ve şiddet konuları tartışılır, ardından Marina Carr'ın tiyatro kariyeri tanıtılır. I. Bölümde The Mai adlı oyunun başkişisi“the Mai”– Türkçeleştirmek gerekirse“O Mai”– ailesinin diğer kadın üyeleriyle karşılaştırmalı olarak incelenir. Karakterin annelik kimliği çocuklarının hayatında olup olmaması bağlamında vurgulanır ve bariz şekilde yıkıcı olan aşık kişiliği, sözel, fiziksel ve kişinin kendisine yönelik şiddet türleri çerçevesinde dikkate alınır. II. Bölümde ise, karakterle aynı isimle anılan oyunda, Portia Coughlan, bir sebep-sonuç ilişkisi içinde açımlanmaktadır. Portia'nın topluma aykırı davranışları, aile içi cinsel ilişkiye, karakterin ölen ikiz erkek kardeşi Gabriel ile olan saplantılı ilişkisine ve alkol sorununa bağlanır. Portia'nın anneliğe şiddetle karşı çıktığı olgusu, örseleyici söylemi, ölümcül tehditleri ve intiharıyla örneklendirilir ve ölüm içgüdüsünü açığa vurma şekliyle ilişkilendirilir. By the Bog of Cats… adlı oyunun incelemesine ayrılan III. Bölüm ise, bir kız çocuğu ve anne olarak Hester Swane'i ele almaktadır. Annesinin yokluğu, Hester'ın hayatını kökten etkileyen sarsıntının kaynağı olarak tartışılır. Karakterin sergilediği ve onu İrlanda'daki mükemmel annelik özelliklerinden uzaklaştıran sözel şiddet, cinayet ve intihar örnekleri üzerinde durulur. Midlands üçlemesinin etraflı incelemesinin ardından, sonuç bölümünde Marina Carr'ın oyunlarında şiddet ve annelik konularını işleyerek İrlanda tiyatro geleneğine katkıda bulunduğu, Carr'ın betimlediği kendinden emin şiddet dolu annelerin İrlanda'daki geleneksel annelik anlayışını yıktıkları ve yıkıcı davranışlarıyla bireysellik ve özgürlük istediklerini anlattıkları vurgulanır.
Özet (Çeviri)
Since the foundation of the Abbey Theatre in 1904, the concept of motherhood has been one of the frequently represented subjects on the Irish stage. In the early twentieth century, a number of Irish playwrights associated the ideal mother figures with Ireland in line with their nationalistic ideology. Later on, although unable to totally abandon the one-dimensional representation of perfect motherhood articulated in the early years of the Abbey, modern Irish dramatists relatively extended the variety of the characteristics of the maternal figures and drew attention to the different experiences of mothers in Ireland. From the 1990s onwards, the depiction of motherhood on the Irish stage has become more intensified as the dramatists began to stress the psychology of mother characters overtly. Among the contemporary Irish playwrights, Marina Carr (1964- ) is prominent with her unconventional mother portraits on the stage. In her Midlands trilogy, namely The Mai (1994), Portia Coughlan (1996) and By the Bog of Cats... (1998), she refuses to present the idealised and romanticised notions of maternity in her depictions of mother protagonists. With regard to her opposition to the images of self-sacrificing, self-denying and perfect mothers, Carr puts forwards the individual troubles and desires of her mother characters and embeds violence in their representations showing them as forcefully rejecting their identity as a mother. The present thesis aims to analyse the mother protagonists in Carr's aforementioned three plays and argues that these mothers challenge the conventional perception of motherhood in Ireland and its ideals by means of violence of different types and degrees of intensity. The analysis of the trilogy is framed within the theory of violence and the technique of“psychological autopsy,”which refers to the investigation of the reasons driving one to suicide, is particularly used to explain the violent conduct of mothers. The introduction part of this study presents the discussion of aggression and violence relating the discussion to the concept of motherhood as is conceived in Ireland, and next it introduces Marina Carr's dramatic career. In Chapter I, The Mai is examined in a comparative approach in which the protagonist the Mai is compared and contrasted with the other female members of her family. Her maternal identity is highlighted in relation to her absence/presence in her children's lives and her distinct personality as a destructive lover is underlined through her exposition of violence in the forms of verbal, physical and self-violence. Chapter II is dedicated to the analysis of Portia Coughlan, in the play of the same name, in a cause-and-effect relationship. Portia's nonconformist attitudes are related to the presence of incest in her family, her obsessive relationship with her late twin brother Gabriel and her drinking problem. Her violent opposition to motherhood is illustrated in her destructive discourse, murderous threats and suicide and is related to her display of the death drive. In Chapter III, the analysis of By the Bog of Cats... centres on the examination of Hester Swane's identity as a daughter and as a mother. The absence of Hester's mother is claimed to be a source of trauma radically affecting the protagonist's life. Hester's violence is revealed in the examples of verbal violence, homicide and suicide, all of which distance her from the ideals of maternity in Ireland. After the in-depth analysis of Carr's Midlands trilogy, it is finally concluded that the playwright's use of violence and the issue of motherhood contributes to the Irish dramatic tradition in that Carr's assertive mothers as perpetrators of violence subvert the traditional understanding of motherhood in Ireland and reclaim individuality and autonomy with their destructive conduct.