Boğacık deresi (Giresun)'nin bakteriyolojik yönden incelenmesi
The investigation of the Bogacik creek (Giresun) from the bacteriological aspect
- Tez No: 494966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Boğacık Deresi (Giresun) yüzey sularının mikrobiyolojik kalitesi araştırılmıştır. Aylık olarak, toplam 60 su örnek materyal olarak kullanılmıştır. Su numuneleri mikrobiyal olarak; toplam aerobik bakteri, mezofilik aerobik bakteri, toplam koliform bakteri, fekal koliform bakteri, fekal streptokok ve E. coli yönünden analiz edilmiştir. Sonuç olarak; yüzey sularından toplanan örneklerden izole edilen bakterilerin, önemli düzeyde fekal kökenli atıklar ile kirletildiği eğer gerekli önlemler alınmaz ise mevcut durumun halk sağlığı açısından potansiyel risk taşıyabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, microbiological qualities of surface water obtained in the creek of Boğacık (Giresun) were studied. 60 water samples, collected from surface waters in monthly, were used as material. Microbiologically; 22 and 37 ºC total viable counts, total coliform bacteria, fecal coliform bacteria, fecal streptococci and E. coli analysis were done. The result of this study have indicated that an important proportion of bacteria isolated from waters contaminated with fecal waste discharges and this situtiation carries a potential risk for publich health.