Davud Fatin, hayatı ve eserleri
Life and publication of Davud Fatin
- Tez No: 117783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
352 ÖZET Bu çalışma Dâvûd Fatîn'i (1814-1867) eserlerinden hareketle edebiyatımız içindeki yerine oturtmayı amaçlamaktadır. Üç ölümden oluşan çalışma Fatîn'in hayatını,tezkiresini ve dîvanını kapsamaktadır. 18. yy.ın sonu 19. yy.ın başlan Türk edebiyatı için önemli bir devredir. Eski edebiyattan yeni edebiyata geçiş dönemidir. Bu nedenle birçok problemi beraberinde getirir. Bu dönem sanatçıları da bu geçişin sıkıntılarını yaşamış eski ile yeni arasında bocalamışlardır.Eskiyi yıkarak yeniyi yerleştirmeye çalışan edebiyatçılarımız gelenekten bir türlü kopamamışlardır. Dâvûd Fatîn de bu sanatçılardan biridir. Bir şair ve tezkireci olarak bu dönemin hemen bütün özelliklerini sergiler. Eserlerinde gelenekten farklılaşmaya çalışarak birtakım yeni unsurları yerleştirmeye çalışmıştır. İlk bölümde Fatîn'in hayatı ve edebî şahsiyeti ele alınmıştır. Edebî şahsiyeti, tezkireciliği ve şairliği çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tezkiresi“Hâtimetü'l-eş'âr”gelenekli tezkireciliğimizin son örneği olması bakımından önemlidir. Bu eser gelenekten farklı ve yeni yönleriyle incelenmiştir. Ayrıca kendisinden önceki örnekler ve İbnülemin Mahmut Kemal İnal'ın“Son Asır Türk Şairleri”adlı eseriyle karşılaştırılmıştır.Ömer Faruk Akün'ün araştırmaları da dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmıştır. Fatîn aslında pek başardı olmasa da çağdaşları arasında“şair-i meşhur”olarak tanınmış bir şairdir. Geleneğe bağlı; fakat farklı ve yeni özellikler gösteren bir dîvan yazmıştır. Dîvanında vasat, hatta kötü şiirler oldukça fazladır. Bunun yanında dîvan şiirini hatırlatan güzel beyitlere de rastlanır. Bu eseri önemli kılan şey şiirimizdeki çözülme ve hatta bozulmayı gösteriyor olmasıdır. Bu bölümde şiirlerinden hareketle eserin yeni ve farklı özellikleri örnekler verilerek yorumlanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Fatîn'in eserleri bulunmaktadır. Tezkiresi“Hâtimetü'l-eş'âr”Ömer Çiftçi tarafından çevrilmiştir. Aynı zamanda çok hacimlidir. Bu nedenle buraya alınmamıştır. Bu bölümde yalnızca Dîvan-ı Fatîn'in Latin harfli metni verilmiştir. Son bölümde ise Fatîn'in şairliği ve tezkireciliği hakkında genel bir yargıya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
35: ABSRACT This study aims at determining the place of Dâvûd Fatîn (1814-1867) within the Turkish literature on the basis of his works. Comprising of three chapters, this study converts the life, writings and poems of Fatîn. The late 18th century and early 19th century represent an important period for the Turkish literature. It is a period of transition from the old literature to the new literature, and therefore came with many troubles. The artists of this period experienced transitive troubles and uncertainty between the old and the new. The literature's could not keep away from traditions in their attempts to replace the old with the new. Dâvût Fatîn was one of such artists. He exhibited almost all the characteristics of that period as a writer and poet. He tried to differ from the traditions and place some new concepts in his works. The firs chapter tells the life and literary personality of Fatîn. His literary personality was evaluated within the framework of his writings and poetry. His writing“Hâtimetü'1-eş'âr”is important as it is the last example of our traditional writings. This work was studied with its non traditional and new concepts. It was also compared with the previous examples and the work“Son Asır Türk Şairleri”of İbnülemin Mahmut Kemal İnal. However, an evaluation was made in consideration of the researches of Ömer Faruk Akün. Even though he was not very successful, Fatîn is a poet known as“şair'i meşhur”(famous poet) among his matches. He wrote a poetry that was connected to traditions, yet had different and new characteristics. His poetry contains many average, and even bad poems. However, there are some couplets that resembles the divan poems. What is important in this work is that it demonstrates the loosening, and even deterioration in the Turkish poetry. In this chapter, the new and different characteristic of the work were interpreted as of poems by giving a number of examples. The second chapter covers the works of Fatîn. His writing“Hâtimetü'1-eş'âr”was translated by Ömer Çiftçi. It is also of a high volume, and therefore was not included in the study. This chapter contains only the Latin script of“Dîvan-ı Fatîn”. At the last chapter, a general judgment was reached in regard to the poetry and writings of Fatîn.