İbnülemin Mahmut Kemal İnal'ın Kemâlû'l-Kıyâse fi Keşfi's-Siyase eseri bağlamında tarihe bakışı ve tarihçiliği
Ibnu'l-Amin Mahmut Kamal İnal's history looking and historicism in the context of his book Kamalu'l-Kıyase fi Kashfi's-Siyasa
  1. Tez No: 476471
  2. Yazar: SEMRA GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemleri olarak kabul edilen Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinin yanı sıra Cumhuriyet döneminin de yakın tanığı olmuş İbnülemin Mahmut Kemal İnal, hayatının büyük bir kısmını tarih alanında uzun araştırmalar yaparak ve hacimli eserler yazarak geçirmiştir. İbnülemin'in böyle bir gayret içerisine girmesini tetikleyen nedenin ne olduğunu onun yaşadığı dönemlerdeki ağır şartları da göz önünde bulundurarak anlamaya çalışmak elbette tarihin aydınlatılmasına bir katkı sağlayacaktır. Bu çalışmayla İbnülemin'in şahsında bir dönem ve bu dönemin bir aydın üzerinde nasıl bir tesir bıraktığının anlaşılması sağlanacaktır. Tarih alanında bu kadar mesai sarf etmiş bir zatın bu zamana kadar görmezden gelinmesi ya da anlaşılamaması çok büyük bir eksikliktir. İbnülemin'in tarihçiliğinin anlaşılması noktasında bir başlangıç yapılarak onun daha önce hiç basılmamış müsvedde şeklinde bulunan eseri Kemalü'l-Kıyase fi-Keşfi's-Siyase değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışma, İbnülemin'in kişiliğinin ve tarihçiliğinin öneminin anlaşılmasında bir farkındalık oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Ibnu'l-Amin Mahmut Kamal Inal who witnessed the Tanzimat, ConstitutionalEra, accepted as the last terms of Ottoman Empire, and the Republic Era has spent most time of his life with the research of history and writingvoluminous books. Understanding of the reason which encouraged him to studyprovides the clarify of history by investigation the conditions of his period. In this study, the goal is identifying and researching the effects of Ibnu'l-Amin on his contemporaries as an intellectual. It is a very big shortcoming that a person who has spent so much time in the field of history cannot come to see or understand until this time. We evaluate his book Kamalu'l-Kiyasafi-Kashfi's-Siyasawhich is not published and as a draft for understanding of Ibnu'l- Amin's historicism. This study will create awareness on the identity and historicism of Ibnu'l-Amin.