Evre C proliferatif vitreoretinopatili nüks retina dekolmanlarında pars plana vitrektomi ve pars plana vitrektomi ile kombine skleral band uygulamasının karşılaştırılması
- Tez No: 549526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Proliferatif vitreoretinopati nedeniyle nüks retina dekolmanı gelişen olgularda uygulanan pars plana vitrektomi (PPV) ve pars plana vitrektomi ile kombine skleral band cerrahisini karşılaştırarak, bu yöntemlerin anatomik ve fonksiyonel başarı oranlarının, ameliyat sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlarının değerlendirilmesi Gereç-Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beyoğlu Göz EAH Retina Kliniğinde 2015-2017 yılları arasında daha önce regmatojen retina dekolmanı tanısıyla PPV cerrahisi uygulanmış ancak postoperatif dönemde evre C proliferatif vitreoretinopati (PVR) nedeniyle nüks dekolman gelişmiş olgular dahil edildi. Olguların demografik özellikleri, oftalmolojik muayene bulguları, nüks cerrahi prosedür çeşidi, müdahale sırasında veya sonrasında gelişen komplikasyonlar ve cerrahi sonrası takip süreleri not edildi. Olguların başvuru sırasında ve cerrahi sonrası 1., 3., 6., 12. aydaki ve son vizitteki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) seviyeleri kaydedildi. Bulgular: Çalışma kapsamında değerlendirmeye alınan 60 olgunun 31'ine PPV, 29'una PPV ile kombine skleral band cerrahisi uygulanmıştı. Ortalama yaş 55,9 ± 16,3 (19-80) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the anatomical and functional success and per-op or postoperative complications of different surgical methods in patients with recurrent retinal detachment due to proliferative vitreoretinopathy. Methods: In this retrospective study, patients who had previously undergone Pars Plana Vitrectomy with the diagnosis of rhegmatogenous retinal detachment between 2015-2017 at University of Health Sciences, Beyoglu Eye Training and Research Hospital, Retina Department, however, patients who developed recurrent retinal detachment due to Grade C proliferative vitreoretinopathy in the postoperative period were included in the study. Results: Within the scope of the study 60 patients, 31 had PPV, 29 had PPV-scleral buckling group. The mean age was 55.9 ± 16.3 (19-80) years.