Erken ve ileri evre gastrointestinal stromal tümör olgularında DOG1 ve ki-67 doku belirteçlerinin tanısal ve prognostik önemi
Diagnostic and prognostic roles of tissue markers; dog1 and ki-67, in gist patients with localized or advanced / metastatic disease
- Tez No: 340621
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKSOY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Gastrointestinal stromal tümör , gastrointestinal sistemin en sık görülen mezenkimal neoplazisidir ve beningden maligne kadar değişkenlik gösteren geniş bir patolojik patern spektrumu ve klinik özellikleri mevcuttur. Erken evre hastalarda sonucu ön görmede tümör boyutu ve mitotik indeks iyi bilinen parametreler olmasına rağmen; ileri evre GİST?li hastalarda rekurrens ya da metastaz olması, medikal tedaviye direnç olması ve mutasyon analizi prognostik faktörlerdir. Bu çalışmanın amacı DOG1 ve Ki-67 gibi yeni ve daha pratik doku belirteçlerinin GİST tanısındaki yerini belirlemek ve aynı zamanda hem lokalize ve hem de ileri evre GİST?li hastalarda sonucu ön görmedeki yerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya hastane verilerinden, 1999 yılından 2013 yılına kadar son 14 yıldır histopatolojik olarak GİST tanısı almış 111 hasta alındı. Hastaların parafin blok örneklerinden immunohistokimyasal olarak DOG1 ve Ki-67 ekspresyonu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi?ndeki iki farklı patolog tarafından değerlendirildi. Hastalar cerrahi sonrası lokalize hastalığı olan hastalar ve ileri ya da metastatik hastalığı olan hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da DOG1 ve Ki-67 ekspresyonu diğer tanısal ve prognostik histopatolojik markerlarla ve klinik sonuçlarla karşılaştırıldı. Sonuçlar: DOG1?in GİST tanısındaki spesifitesi ve sensitivitesi sırasıyla % 94.1 ve % 42.9 olarak bulundu. DOG1 ekspresyonu özellikle c-kit negatif olguların tanısında anlamlıydı. Ki-67 toplam sağkalım için istatiksel olarak anlamlı bir prognostik faktör olarak bulunmamasına karşın, lokalize hastalık için iyi bilinen prognostik faktör olan mitotik indeks ile arasında kuvvetli korelasyon bulundu. Tartışma: DOG1, klinik olarak GİST şüphesi olan, tümör c-kit ekpresyonu negatif olan hem erken hem de ileri evre hastaların tanısında önemli bir araç olarak görülmektedir. Diğer taraftan Ki-67 ise mitoz fazı dışındaki proliferatif hücreleri de göstermesi ile mitotik indeks yerine kullanılabilecek güçlü bir prognostik faktör belirteç adayı olabilir ancak bu sonucun daha fazla sayıdaki hastalarda yapılan çalışmalarla doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Gastrointestinal stromal tumor is the most common mesenchymal neoplasia in the gastrointestinal tract and has a broad spectrum of pathological patterns and also clinical features changing from benign to malignant. Although the well-characterized parameters to predict the outcome have been the size and the mitotic index of the tumor in the patients with early-staged disease, bulky recurrent or metastatic tumor, resistance to medical treatment and mutation analysis are the prognostic factors for advanced stage-GIST. The aim of this study is to investigate new and more practical tissue markers, such as DOG1 and Ki-67 to specify the GIST diagnosis and also to predict the outcome in GIST patients with both localized and advanced staged disease. Materials and methods: For the last 14 years, from 1999 to 2013, 111 patients with a histopathological GIST diagnosis from the hospital files were enrolled to the study. In their parafin-embedded tissue samples, DOG1 and Ki-67 expressions were evaluated with immunohistochemisty by two independent pathologists from Cukurova University Medical Faculty. Patients were divided into two groups, the patients with localized disease treated by surgery and the patients with advanced/metastatic disease. DOG1 and Ki-67 expressions were corelated with other diagnostic and prognostic histopathological markers and also the clinical outcome in these two group of patients. Results: The specificity and the sensitivity of DOG1 in GIST diagnosis was found 94 and 43%, respectively. DOG1 expression was especially important in the diagnosis of c-kit negative cases. Although Ki-67 was not found a statistically significant prognostic factor for overall survival, it was strongly corelated with mitotic index which is a well-known standart prognostic factor for localized disease. Discussion: DOG1 seems to be an important diagnostic tool for clinically suspected GIST diagnosis in both advanced or early staged patients whose tumours are c-kit expression negative. On the other hand, Ki-67 can be a stronger candidate for prognostic factor instead of mitotic index to identify the proliferative cells out of mitotic phase but this statement needs be prospectively validated on studies with large number of patients.