Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan hekimlerdeki bel ağrısı sıklığı ve meslekle ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 549585
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Bel, kas-iskelet sistemi ağrılarının en çok görüldüğü yerdir. Yaşam boyu bel ağrısı prevalansı %84, kronik bel ağrısı prevalansı %23, bel ağrısına bağlı sakatlık ise %11-12'dir. Bel ağrısı 45 yaş altındaki çalışanlar arasında en yaygın sakatlık nedenidir. Sağlık çalışanları; ağır kaldırma, dönme, eğilme gibi omurgayı zorlayan hareketleri sık ve uzun süreli yapmak zorunda kalan, stresli çalışma temposuyla fiziksel ve psikolojik yönden zorlayıcı olabilen bir meslek grubudur ve bel ağrısının gelişimine zemin hazırlayabilir. Bu çalışmada, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde aktif olarak çalışmakta olan hekimlerdeki bel ağrısı sıklığını saptamak ve meslekle ilişkili risk faktörlerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı, kesitsel tipte bir araştırmadır. 2018 yılı itibari ile ANEAH'de aktif olarak çalışmakta olan tüm hekimler çalışma evrenimizdir. Çalışmada anketlerin yardımcı araştırmacı tarafından hekimlerle görüşülerek doldurulması planlanmıştır. Genişletilmiş Nordik Muskuloskeletal Anketi kullanılarak 25-60 yaş arası hekimler örneklem olarak alınmıştır. Haziran 2018 itibariyle hastanemizde aktif olarak çalışan hekim sayısı 900 olarak saptanmıştır. Ulaşılmak istenen en düşük katılımcı sayısı %5 hata ve %95 güven seviyesi için 270 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AIMS AND OBJECTIVE: Low back is the most common location of musculoskeletal pain. The lifetime prevalence is 84%, the prevalence of chronic low back pain is 23%, and the disability ratio because of low back pain is 11-12%. Low back pain is the most common cause of disability amo ng employees under 45 years of age. Due to stressful work routine, health profession may be challenging both physically and psychologically for health workers who are under frequent and prolonged forces such as heavy lifting, rotation and bending which may put pressure on spine. The aim of this study was to determine the prevalence of low back pain in physicians working in Ankara Numune Training and Research Hospital and to evaluate risk factors related to occupation. MATERIALS AND METHODS: Our research is a descriptive, cross-sectional study. As of 2018, all physicians working actively in ANEAH are our working universe. In the study, assistant researcher planned to fill in the questionnaires by interviewing with physicians. Using the extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire, 25-60-year-old physicians were taken as a sample. As of June 2018, the number of physicians actively working in our hospital was found to be as 900. The lowest number of participants that wanted to be accessed, in 5% error and 95% confidence level, is set to 270.