Ankara Numune Eğitim ve Araştırma-Hastanesi'nde çalışan tıpta uzmanlık öğrencisi hekimlerin beslenme davranışlarının incelenmesi
Investigation of nutritional behavior of expert student doctors in medicine working in Ankara Numune Education and Research Hospital
  1. Tez No: 608674
  2. Yazar: ÖZLENUR AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER, PROF. DR. DİLEK ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlığın korunmasında yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşımaktadır. Hangi branştan olursa olsun tüm hekimlerin toplum sağlığı üzerinde birincil görevi hastalıkları önleme olmalıdır. Bundan dolayı, yeterli ve dengeli beslenmede tüm hekimlerin rolü önemlidir. Diğer sağlık konularında olduğu gibi beslenme konusunda da hekimlerin rol model olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bundan dolayı hekimlerin hastalara tavsiyelerde bulunurken kendi beslenmelerinin de sağlıklı olmasına dikkat etmeleri gerekir. Bu gerekçe ile bu çalışmada SBÜ ANEAH'nde çalışmakta olan tıpta uzmanlık öğrencisi hekimlerin beslenme davranışlarını değerlendirme, davranışlarını etkileyen faktörleri belirleme, beslenme konusunda rol model olmakla ilgili hekimlerde farkındalık kazanılmasına katkı sağlama ve önerilerde bulunma, daha sonra yapılacak daha geniş çaplı araştırmalar için örnek oluşturmayı amaçladık. Araştırma, tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, SBÜ ANEAH'nde aktif çalışmakta olan tıpta uzmanlık öğrencisi hekimlerdir. Araştırmaya katılanlara 33 sorudan oluşan veri toplama formu uygulanması yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre SBÜ ANEAH'nde çalışmakta olan hekimlerin büyük çoğunluğu tütün ürünü kullanmamakta (%83,1), ana öğün atlamamaktadır. Ancak hekimler yeterli miktarda sıvı tüketmemekte (1681,69±773,42 ml); hekimlerin büyük bir kısmı ise fazla kiloludur. Ayrıca hekimlerin büyük bir kısmı hastalarına beslenme ile ilgili önerilerde bulunmakta, bu önerilere kendileri de uymaktadırlar. Hekimlerin öğün atlamaları ile kronik hastalık varlığı, düzenli kullanılan ilaç varlığı, uyku düzeni arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Su tüketimi ile BKİ, tütün kullanımı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre hekimlerin tütün kullanma durumu, uyku düzeni ve egzersiz yapma durumları kendilerinin sağlıklı beslenip beslenmedikleri algıları üzerinde etkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is of great importance in the protection of health. Preventing diseases should be the primary duty of all physicians on public health regardless of their branch. Therefore, the role of all physicians is important in adequate and balanced nutrition. It is an undeniable fact that physicians are role models in nutrition as in other health issues. Therefore, physicians should make sure that their own nutrition is healthy when providing advice to patients. With this reason, in this study, we aimed to evaluate nutritional behaviors of medical specialty physicians working in SBU ANEAH, to determine the factors that affect their behaviors, to contribute to gaining awareness and to make recommendations for physicians about role models in nutrition, and to set an example for further researches. The research is a descriptive study. The population of the study is the assistant physicians who are actively working in SBU ANEAH. A data collection form consisting of 33 questions was applied to the participants. According to the results of the study, the majority of physicians working in SBU ANEAH do not use tobacco products (83.1%) and do not skip main meals. However, physicians do not consume enough fluids (1681,69 ± 773,42 ml); Most of the physicians are overweight. In addition, most of the physicians make nutritional recommendations to their patients and follow these recommendations themselves. There was a significant relationship between the meal skipping of the physicians and the presence of chronic disease, regular medication and sleep patterns. A significant relationship was found between water consumption and BMI and tobacco use. According to the results of our study, smoking status, sleep order and exercise status of physicians have an effect on their perception of whether they eat healthy or not.