Türk turizm sektöründe potansiyel uzmanlaşma alanı olarak medikal turizm ve belirleyicileri
Determinants of medical tourism as a potential specialization area in Turkish tourism sector
  1. Tez No: 549584
  2. Yazar: NESLİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Turizm sektörü çok köklü geçmişe sahip olsa da 1950'lerden bu yana ivme kazanmıştır. Sektör özellikle gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında önemli katkı sağlamakta ve sektörle ilişkili pek çok yan faaliyet alanının varlığı, çarpan etkisiyle yüksek istihdam artışına yol açmaktadır. Bunun yanında gelişmekte olan ülkelere ciddi döviz kaynağı oluşturmaktadır. Turizm sektörü içerisinde ise medikal turizmin ayrıcalıklı yeri vardır. Medikal turizm gelişmiş ülkelerin sağlık harcamalarını düşürürürken, gelişmekte olan ülkelerin ise döviz ihtiyaçlarını karşılamada önemli katkı sunmaktadır. Klasik turizmin aksine medikal turizmin katma değeri çok yüksektir. Medikal amaçlı gelen bir turistin destinasyonda bıraktığı tutar, klasik turizmde on turistin bıraktığı tutara eşdeğer olmaktadır. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin tıbbi yatırım finansmanına katkı sağladığından, sağlık sisteminde gelişimi de desteklemektedir. Medikal turizmin ana belirleyicileri incelendiğinde; altyapıyı oluşturan sağlık personelleri, hastaneler ve yatak hacmi ön plana çıkmaktadır. Türkiye için oluşturulan ekonometrik modellerde, sağlık personeli içerisinde uzman hekimlerin medikal turizmi arttırıcı etkisi öne çıkmıştır. Sağlık kuruluşları içerisinde ise Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin medikal turizmi arttırıcı etkisi tespit edilmiştir. Buradan hareketle özel hastanelerin ve üniversite hastanelerinin medikal turist çekmeye yönelik kendi aralarında eşgüdümün olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector has a long history, but it has won the momentum since the 1950s. In particular, it contributes significantly to the development of developing countries.The existence of many side-related business activities related to the sector, increased employment due to multiplier effect leads the way. In addition, it creates a serious source of foreign exchange for developing countries.In the tourism sector, medical tourism has a privileged place.Health of developed countries to reduce spending and to meet the foreign exchange needs of developing countries medical tourism has an important contribution.According to classical tourism, the added value of medical tourism is higher.The amount of tourists left in the destination for medical purposes, it is equivalent to the amount left by ten tourists in classical tourism.Also in developing countries medical contributes to investment financing and supports the development of the health system.When the main determinants of medical tourism are examined; health personnel forming the infrastructure,hospitals and bed volume come to the fore.Econometric models created for Turkey in health personnel leading physicians tourism-enhancing effect stand out.Among the health institutions, the hospitals of the Ministry of Health are tourism has been found to increase the effect. From here, private hospitals and universities hospitals are not co-ordinated among themselves to attract medical tourists seen.