Koklear implant uygulamasının mastoid havalanmasına etkisinin geniş band timpanometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cochlear implant application on mastoid ventilation with wide band timpanometry
- Tez No: 549589
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Koklear implant ameliyatında uygulanan kortikal mastoidektomi ve posterior timpanotomi esnasında mastoidin temel havalı hücreleri ortadan kaldırılmaktadır. Havalı mastoid büyüklüğünün orta kulak basıncını düzenleyici mekanizmalardan biri olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla biz çalışmamızda, koklear implant cerrahisinin orta kulak basınç ve rezonansına etkisini hastalara preop ve postop uyguladığımız geniş band timpanometri ile değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod:Çalışmamıza Nisan 2018 ile Ağustos 2018 tarihleri arasında İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları kliniğinde unilateral veya bilateral koklear implantasyon uygulanan, geçmişinde koklear implantasyon dışında başka bir kulak operasyon hikayesi bulunmayan ve herhangi bir kulak anomalisi olmayan,1-14 yaş arasında toplam 26 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların ailelerinden anamnez alındıktan sonra hastalara preoperatif otoskopik muayene,endoskopik nazofareks muayenesi ve geniş band timpanometrik inceleme yapılmıştır. Endoskopik nazofarenks muayenesi sonucunda hastalarda %50 ve üzeri adenoid hipertrofisi saptanan çocuklar çalışmaya dahil edilmemiştir.Postop 4.ayda geniş band timpanometrik incelemeleri tekrarlanarak preop değerler ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Unilateral veya bilateral koklear implantasyon uygulanan hastaların 15'i erkek (%57.7), 11'i kız (%42.3) idi. Hastaların yaş aralığı 13 ay ila 100 ay arasında değişmekte olup, ortalama yaş 39.0±28.7ay idi. Tüm hastaların bilateral otoskopik muayeneleri doğal olarak izlendi. Preop rezonans frekans 966 ± 873, postop rezonans frekans 1110±248 olarak tespit edilmiş olup artma eğilimi göstermiş olsa da bu fark istatistiksel anlamlılığa erişmemiştir (p > 0.05). Postop 226-250-500-4000-6000-8000 frekanstaki absorbans değerleri,preop döneme göre anlamlı (p < 0.05) düşüş göstermiştir. Rezonans frekansı ile 226-250-500-1000-8000 frekanstaki absorbans ölçüm sonuçları arasında anlamlı (p0.05) korelasyon gözlenmemiştir. Yine yaş ile preop-postop 226, 250, 500, 1000, 2000, 4000, 6000, 8000 absorbans frekans değerleri arasında anlamlı (p > 0.05) korelasyon gözlenmemiştir. Sonuç: Mastoidektomi sonrası yüzey alanı kadar, mastoid kitlede de anlamlı azalma söz konusu olmaktadır. Kitle azalmasının esnekliğin sabit kaldığı durumlarda yüksek frekans ses iletiminde artmayla sonuçlanması beklenir. Rezonatör bir sistem rezonans frekansına en yakın olan frekansları iyi iletir. Bir başka deyişle yüksek frekans iletimi iyileşen bir rezonatör sistemin rezonans frekansı artar. Bizim çalışmamızda istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte postoperatif rezonans frekans değerleri preoperatif değerlere göre yüksek tespit edilmiştir. Postop 226,250,500,4000,6000,8000 Hz timpanogram absorbans ölçüm değerleri preop döneme göre anlamlı düşüş göstermesine karşın 1000 ve 2000 Hz lerde postoperatif olarak anlamlı değişim gözlenmemiştir. Orta kulak rezonans frekansı 1000-3000 aralığında olduğundan, rezonans frekansa en yüksek etkiyi bu frekans değerlerindeki iletim gösterir. Bu nedenle bu frekanslarda anlamlı değişim olmaması sonuç olarak anlamlı sonuç elde edilmemiş olmasının muhtemel nedeni olabilir. Koklear implant cerrahisi esnasında uygulanan kortikal mastoidektominin orta kulak rezonans frekansı üzerine etkilerinin gösterilmesi özellikle koklear rezervi olan ve ileride işitme cihazı kullanabilme ihtimali olan hastalar için önemlidir. Çalışmamız bu anlamda değerli bir çalışma olup bu konuda yapılacak gelecek çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, we aimed to evaluate the effects of cortical mastoidectomy and posterior tympanotomy on middle ear pressure and middle ear resonance with the results of wide-band tympanometry when preoperative basic mastoid air cells were removed before the cochlear implant and postoperative mastoid air cells were removed after the cochlear implant. MATERIAL METOD: The study included 26 patients aged between 1 and 14 years who had no operation except for cochlear implantation with unilateral or bilateral cochlear implantation in the Otorhinolaryngology Clinic of Istanbul Training and Research Hospital between April 2018 and August 2018.After anamnesis was taken from all the patients, otoscopic examination, endoscopic nasopharynx examination and tympanometric examination were performed. RESULTS: Of the patients who underwent unilateral or bilateral cochlear implantation, 15 were male (57.7%) and 11 were female (42.3%). The mean age of the patients was 13 months and 100 months, and the mean age was 39.0 ± 28.7 months. Endoscopic nasopharyngeal examination revealed 50% or more adenoid hypertrophy in children.Bilateral otoscopic examinations of all patients were observed naturallyThere was no significant difference (p on 0.05) between preop and postop resonance frequency values of the patients. The absorbance values in the Postop 226-250-500-4000-6000-8000 frequency showed significant (p 000 0.05) decrease compared to preop period.A significant (p00 0.05) negative correlation was observed between the resonance frequency and the absorbance measurement results at 226-250-500-1000-8000 frequency.Resonance frequency changes and preop-postop frequencies were analyzed.There was no significant (p i 0.05) correlation between preop-postop resonance frequency change and preop-postop 226, 250, 500, 1000, 2000, 4000, 6000, 8000 frequencies.Also, no significant (p 250 0.05) correlation was observed between the pre-postoperative 226, 250, 500, 1000, 2000, 4000, 6000, 8000 absorbance frequency values. CONCLUSIONS: After mastoidectomy, there is a significant decrease in the mastoid mass as well as the surface area.It is expected that the reduction of mass results in an increase in high frequency sound transmission in cases where the flexibility remains constant.The resonator transmits frequencies that are closest to a system resonance frequency. In other words, the resonance frequency of a resonator system that improves high frequency transmission increases.In our study, although there was no statistically significant, postoperative resonance frequency values were higher than preoperative values. The effects of cortical mastoidectomy on the middle ear resonance frequency during the cochlear implant surgery are especially important for patients with cochlear reserve and the possibility of using hearing aids in the future.Hearing aid can be applied to patients with high frequencies of cochlear implants and pes tons in cases of paused tone hearing such as electroacoustic stimulation.Although it is attempted to provide this transmission by bone through the technological changes in the external processors, the skull bones are still seen as the primary transmission path for the transmission of low frequency hearing.