Kırım Harbi'nde (1853-1856) Mısırlı ve Tunuslu birlikler
Egyptian and Tunisian troops in the Crimean War (1853-1856)
  1. Tez No: 879572
  2. Yazar: HAKAN KERİM ÇİVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIK EMRE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kırım Harbi, taşıdığı özellikler açısından dünya askerî tarihine modern savaşların ilki olarak geçmiştir. Bu niteliği, ilk kez askerî açıdan kullanılan yivli tüfekler, modern toplar, telgraf ve demiryolu gibi teknolojik araç gereçler sayesinde kazanmaktadır. İngiltere, Fransa, Rusya ve Osmanlı ordularının mücadele ettiği bu savaşta Mısır'dan ve Tunus'tan tertip edilen birlikler Kırım Harbi'ne farklı bir nitelik daha kazandırmıştır. Mısırlı askerler Rumeli ve Kırım Cephelerinde bulunarak Kırım Harbi'nin önemli muharebeleri arasında olan Silistre Kuşatması, Sivastopol Kuşatması ve Gözleve Muharebesi gibi muharebelerde bulundular. Silistre'de bulunan Mısırlı birlikler, kuşatmanın en önemli yeri olan Arap Tabya'da yer aldılar. Daha sonra Kırım Cephesi'nde görev alan Mısır birliklerinden bir alay, Müttefik idaresinde Sivastopol Kuşatmasında görev aldı. Bu olaydan sonra Kırım Cephesinin son muharebelerinden olan Gözleve Muharebesinde aktif rol oynadılar. Tunuslu askerler ise Batum Ordusunda görev alarak memleketlerine uzak bir coğrafyada savaşa iştirak ettiler. Çalışmada incelendiği üzere, bu birlikler muharebede bulunmadılar. Ancak Tunus askerleri için önemli nokta, Balaklava Muharebesinde bulunduklarına dair olan iddialardır. Bu çalışmada, söz konusu birliklerin görev aldıkları cepheler ve muharebeler ile bu birliklerin ikmal, iaşe ve maaş ödemesi gibi hususların ağırlıkla arşiv belgeleri kullanılarak, metodolojik ve objektif bir şekilde ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Balaklava Muharebesindeki Tunus askeri varlığı iddiası ise ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of its characteristics, the Crimean War has gone down in the world military history as the first of the modern wars. This characteristic was achieved thanks to technological equipment such as rifled rifles, modern cannons, telegraph and railroads, which were used for the first time in military terms. In this war, in which the armies of Britain, France, Russia and the Ottoman Empire fought, the troops organized from Egypt and Tunisia brought a different quality to the Crimean War. Egyptian soldiers took part in battles such as the Siege of Silistre, the Siege of Sevastopol and the Battle of Gözleve, which were among the most important battles of the Crimean War, on the Rumelia and Crimean Fronts. The Egyptian troops in Silistre took part in the most important part of the siege, the Arab Bastion. Later, a regiment of Egyptian troops from the Crimean Front took part in the Siege of Sevastopol under Allied command. After that, they played an active role in the Battle of Gozleve, one of the last battles of the Crimean Front. Tunisian soldiers, on the other hand, served in the Batumi Army and participated in the war in a geography far from their homeland. As examined in the study, these troops did not take part in the battle. However, the important point for Tunisian soldiers is the claims that they were present at the Battle of Balaklava. This study aims to methodologically and objectively reveal the fronts and battles in which these troops took part, as well as issues such as the supply, subsistence and salary payment of these troops, using mainly archival documents. The alleged Tunisian military presence at the Battle of Balaklava is also analyzed.