Anonim şirketlerde ibra
Discharge in joint stock-company
- Tez No: 549643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İbra kararının alınması anonim şirketlerde genel kurulun devredilmez yetkilerinden biridir. İbra kararı, ibra kapsamında kalan işlem ve faaliyetler açısından yönetim kurulu üyelerinin şirkete karşı bir sorumluluğunun kalmadığına dair bir menfi borç ikrarı niteliği taşıyan şirket içi işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. İbra kararı şirketin sorumluluk davası açma hakkını ibra kapsamında kalan işlem ve faaliyetler yönünden ortadan kaldırması nedeniyle doğurduğu etkiler açısından öneme haiz bir konudur. Çalışmamızda anonim şirketlerde ibra kararı doktrindeki görüşler ve Yargıtay içtihatları doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Passing a resolution for order of discharge is one of the inalienable authorities of the general assembly of shareholders in joint-stock companies. Order of discharge appears as an intercorporate transaction serving as acknowledgement of negative liability stating that the members of the executive board has no further liability towards the corporation in terms of corporate transactions and activities within the scope of such discharge. Resolution for order of discharge is a vital matter in terms of its consequences as it abolishes the corporation's right to take a legal action against the executive committee for their liability, if any, on the transactions and activities covered by such discharge.