Sıçanlarda deneysel testiküler iskemi reperfüzyon hasarında liraglutide'in koruyucu etkisi
Protective effect of liraglutide on experimental kidney ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 549650
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERKAN MERDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Böbrek iskemisi; parsiyel nefrektomi, organ transplantasyonu ve çeşitli ürolojik vasküler cerrahi girişimlerde görülen böbrek dokusuna gelen kan akımının azalması veya tamamen kesilmesi ile meydana gelen ve akut böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilen durumdur (1). Cerrahi işlem sırasında gerçekleştirilen iskemi-reperfüzyon (İ/R) süreçleri böbrekte bir takım hasara neden olur. Çalışmamızın amacı Liraglutide'in, böbrek İ/R hasarı üzerinde koruyucu etkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: 28 adet Wistar-Albino sıçan randomize edilerek dört gruba ayrıldı. Grup 1; sham kontrol (7), grup 2; İ/R (7), grup 3; İ/R + tek doz Liraglutide (7) ve grup 4; İ/R + çift doz Liraglutide (7). Sham kontrol grubu dışındaki sıçanların batınları açılarak tek taraflı böbrekleri 45 dakika boyunca iskemiye, 72 saat boyunca reperfüzyona maruz bırakıldı. Grup 3'deki sıçanlara işlemden 30 dakika öncesinde 50 µg/kg, grup 4'deki sıçanlar, hem işlemden yarım saat önce, hem de işlemden 12 saat sonra 50 µg/kg Liraglutide intraperitoneal yoldan uygulandı. Sham kontrol grubundaki sıçanların böbrekleri iskemiye maruz bırakılmadan sadece batınları açılıp kapatıldı. Tüm sıçanlar 72-ci saatin sonunda sakrifiye edilerek kan ve böbrek dokusu örnekleri alındı. Biyokimyasal olarak; serumda NO, BUN, kreatinin ve değerlerine incelendi. Böbrek dokusunda Nitrik Oksit (NO), Malondialdehid (MDA), Redükte Glutatyon (GSH) seviyelerine bakıldı. Histopatolojik değerlendirme tubuler hasar derecesi ve yangı hücresi infiltrasyonu yoğunluğuna göre yapıldı Sonuçlar Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Biyokimyasal değerlendirmede; Tüm gruplarda serum Üre, Kreatinin, ve doku NO seviyelerinde anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Renal ischemia is a condition of reduction or complete blood flow to kidney tissue, that seen in partial nephrectomy, organ transplantation and various urological vascular surgical procedures. Ischemia-reperfusion (I/R) processes performed during surgery cause kidney damage. The aim of our study is to investigate the protective effect of liraglutide on renal I/R injury. Material-Methods: Twenty-eight Wistar-Albino rats were randomized into 4 groups. Sham control (7), I/R (7), I/R + single dose Liraglutide (7) and I/R + double dose Liraglutide (7). The left kidneys of the rats in the other groups except the sham control group were exposed to ischemia for 45 minutes and reperfusion for 72 hours by open aproach. Rats in the third group received intraperitoneal injection of 50 µg/kg of liraglutide 30 minutes prior to the procedure and the fourth group of rats were administered 50 µg/kg of Liraglutide both half an hour before and 12 hours after the procedure. All rats were sacrificed at the end of 72 hours and blood and kidney tissue samples were taken for examination. Biochemically; NO, BUN, creatinine values were measured in serum. Nitric Oxide (NO), Malondialdehyde (MDA), Reduced Glutathione (GSH) levels were measured in kidney tissue. Histopathological evaluation was made according to the degree of tubular damage and the intensity of the infiltration of the inflammation cell. Results were compared with Kruskal Wallis and Mann Whitney-U test. Results: In biochemical evaluation; No significant difference was found in serum urea-creatinine and tissue NO levels in all groups.