Ücret sistemleri ve performansa dayalı ücret
Fees and systems performance based remuneration
- Tez No: 549649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
En kısa tanımıyla emeğin bedeli olarak ifade edilebilecek olan ücret, işgören ve işveren arasındaki iş ilişkisinin önemli bir unsurudur. Söz konusu ilişki ve ücretlendirmeye ilişkin önemli yasal ve ahlakî normlardan biri de adalettir. Ücretlerin üstlenilen işin değerine ve sağlanan katkıya uygun olmasını öngören ücret adaleti; işgörenlerin tatmin, motivasyon ve performansı ile örgütlerin maliyet etkinliği ve rekabet gücü açısından da önemli bir belirleyicidir. Ancak, ülkemizde performansla ilişkili ücretlemenin yazın ve uygulamada hakettiği ilgiyi görmediği de gözlemlenmektedir. Keza ilgili sistemlere yönelik olumsuz tutum ve tepkilerin büyük kısmının, performansın ücretlerle ilişkilendirilmesinden değil, dikkatli şekilde planlanmayıp yönetilmeyen hatalı sistemlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Çalışmada performans ücret ilişkisi teorik olarak tüm yönleriyle ortaya konulmaktadır. İşletmeler, kalifiye işgücünü işletmeye çekmek, maliyetleri kontrol altında tutmak, çalışanları motive etmek ve kurum değer ve stratejilerine uygun davranışları vurgulayarak çalışanları teşvik etmek amacıyla ücret yönetimine değer vermektedirler. Benzet ortak amaçlar etrafında toplanıyor olunsa da her işletmenin kendine özgü ücret politikaları ve sistemleri vardır. İşletmeler benimsemiş oldukları ücret sistemleri sonucu belirli yöntemlerle, çalışanları yapmış oldukları işin ve gösterdikleri performansın hatta sahip oldukları yetkinliklerin neticesinde ücretlendirmektedir. Bu kadar önem arz eden ücret yönetimi konusu, sahip olduğu hassasiyetiyle beraber pek çok sorunun da ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. İşletmelerin bu konuda önem vermesi gereken, çıkması olası sorunları önceden tespit etmek ve sistemi sürekli denetim altından tutarak sonuçlarını iyileştirmektir. Bu çalışmada çalışanların performansa dayalı ücret sistemini üzerindeki hassasiyeti incelenerek ücret sisteminin içeriği incelenerek ücret yönetiminde karşılaşılan sorunlar aktarılarak çalışanlar üzerinde ki performansa dayalı ücretlendirme sistemi ve ücretin yapısına etkisi ayrıntılı bir şekilde ele alınarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Pay can be shortly expressed as the reward of labor, also is a factor of working relationship between employee and employer. One of the important legal and ethic norm about this relationship and compensation is equity. Pay equity providing the value of the job undertaken and the contribution provided is in accordance with pay, is an important determinant in terms of employees' satisfaction, motivation and performance, cost-effectiveness and competitiveness of the organization. However, it is observed that there is less interest about performance related pay in literature and practice. Also, it has been thought that the most negative reactions for performance related pay systems do not result from the idea of pay for performance, but from faulty systems not planned and managed carefully. In this study, relationship between pay and performance had been investigated in all aspects theoretically. Businesses attract skilled labor from, to keep costs under control, and to motivate employees to corporate values and strategies to promote appropriate behavior by highlighting the employees have to give value to the management fee. Although simulation is rallying around common goals of every business has its own compensation policies and systems. Businesses which they have adopted as a result of the wage system with specific methods, employees have done their work and their performance is even charges as a result of competence they have. This topic which is important as management fees, together with its sensitivity to the emergence of many problems are caused. Businesses need to give importance to this issue, to identify possible issues in advance and keeping under constant supervision system is to improve the results. In this study, employees' performance-based wage system on the precision by examining the wage system content by examining the wage management problems encountered by transferring employees on performance-based remuneration system and the wage structure effect in detail discussed are analyzed.