Determining potential niche competition regions between Kazdagi fir (Abies nordmanniana subsp. equi-trojani) & Anatolian black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) and conservation priority areas under climate change by using maxent algorithm
Koruma öncelikli alanların belirlenmesi için Kazdağı göknarı (abies nordmanniana subsp. equi-trojani) ve karaçam (Pinus nigra subsp. pallasiana) arasındaki iklim değişikliğine bağlı olası habitat rekabeti bölgelerinin maxent algoritmasıkullanılarak tespiti
- Tez No: 549654
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kazdağı Göknarı (Abies nordmanniana subsp. equi-trojani), Türkiye'de dar bir dağılım gösteren, Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma statüsü tehlikede (EN) olarak tayin edilmiş, iğne yapraklı bir alt türdür ve populasyon durumu gittikçe azalan olarak belirlenmiştir. Türün habitatını ve yaşayabilirliğini olumsuz yönde etkileyen insan aktivitelerinin yanı sıra, bir başka iğneli yapraklı bir alt tür olan Karaçam (Pinus nigra subsp. pallasiana) ile habitat rekabeti içindedir. Bu rekabet, son yıllarda iki türün çakışan habitatlarında yapılan ağaçlandırma çalışmalarının Karaçam'ı destekleyecek yönde gerçekleştirilmesiyle daha da şiddetli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Kazdağı Göknarı için koruma öncelikli alanların belirlenmesidir. Bunu gerçekleştirmek için MAXENT algoritması aracılığıyla tür dağılım modellemesi yaklaşımı kullanılmıştır. Modelleme çalışmalarıyla, iki türün de 2050 yılındaki, iklim değişikliğine bağlı potansiyel habitatları tespit edilmiş, daha sonra bu haritalar aracılığı ile hangi bölgelerin Kazdağı Göknarı için Karaçam'dan daha uygun iklimsel koşullar taşıdığı belirlenmiştir. Aynı işlemler Karaçam için tekrar edilmiştir. Sonuçlar birden fazla alan sunmaktadır. Fakat türlerin bugünkü dağılımı ve dispersal limitleri göz önünde bulundurularak Kazdağı Göknarı için Kazdağı ve Uludağ öncelikli alanlar olarak belirlenmiştir. Bu alanlar hem günümüzde, hem de 2050 yılı iklim senaryolarında türler için yüksek dağılım olasılığına sahip alanlardır. Bu doğrultuda bu alanlarda yapılan ağaçlandırma, yeniden ağaçlandırma ve koruma çalışmalarının türler için öncelikli alanları gözetecek doğrultuda olması; Kazdağı Göknarı'nın yakın gelecekte neslinin tükenmemesi, Karaçam'ın ise neslinin tehlike altına girmemesi için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Kazdagi Fir (Abies nordmanniana subsp. equi-trojani) is an endemic coniferus tree subspecies in Turkey. The species has a narrow distribution and its conservation status defined as EN (Endangered) by IUCN (International Union for Conservation of Nature), due to its decreasing population size. Besides the human activities unfavoring the species viability, it also suffers from a severe competition which has overlapping distribution with Kazdagi fir; Anatolian Black Pine (Pinus nigra subsp. pallasiana). The study presented here, aimed to detect conservation priority areas for Kazdagi fir. In order to achieve this, species distribution modeling approach by using MAXENT algorithm was used to model both Kazdagi fir and Anatolian Black Pine's potential distributions in 2050 by considering the possible effects of global climate change in near future. Then, a series of overlay analyses were made to be able to detect the areas which are better habitats for Kazdagi fir than Anatolian black pine. The results of the study revealed several regions. Yet, considering the current distribution of the species and its dispersal limits, this study proposes two conservation priority areas for Kazdagi fir; Uludag and Kazdagi (Mt. Ida). The assessed regions are the most important habitats for both species according to both currently and in 2050 climate scenarios. Thus, it is crucial that forestry and conservation practices should be taken into consideration in these areas.