Afganistan'ın Tahhar şehrinde yaşayan Özbek Türkleri folkloru
The folklore of Uzbek Turks living in city of Takhar in Afghanistan
  1. Tez No: 549675
  2. Yazar: KARİMULLAH OYGHAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Yaptığımız bu çalışmada Afganistan'ın kuzey bölgesi yani“Güney Türkistan'ın”bir parçası olan Tahhar Özbek Türklerinin folklorundan bahsedilmektedir. Bu çalışma giriş haricinde atlı bölümden oluşmaktadır. Bu araştırmanın giriş kısmında baştan sonuna kadar sürede yaşadığımız bazı sorunlar ve çalışma hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümünde Güney Türkistan tarihi, coğrafi özellikleri, Tahhar şehrinin tarihi, coğrafi özellikleri, idari yapısı, tarihi eserleri ve sosyal-kültürel yapısı ele alınmıştır. İkinci bölümünde Tahhar şehrinde yaşayan Özbek Türklerin yaşantı türleri, geçim kaynakları, kiler, ulaşım, mutfak, beslenme ve halk bilgisi, üçüncü bölümde geçiş dönemi, evlenme, düğüm ve ölümle ilgili uygulamalar ve inanışlar üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde Özbeklerin yöresel spor, yetişkin oyunları ve çocuk oyunları ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise Özbek Türklerinin halk müziği, müzik aletleri ve halk dansları bulunmaktadır. Altıncı bölümde de halk edebiyatı ürünleri yer almaktadır. Bu araştırma da ulaşılan sonuca elde edilen kaynakların incelenmesi ve değerlendirilmesiyle ulaşılmıştır. Çalışma, son bölümde ise fotoğraflarla somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we talk about the folklore of Tahhar Özbek Turks, which is part of the northern of Afghanistan as“Southern Turkistan”. This study consists of six sections except entrance. In the introduction part of this research, some problems and the general information about the study are given. In the first part, history of the southern Turkistan, geographic features, the historical structure and geographical structure of the city of Tahhar are discussed. In the second part, the types of life of Uzbek Turks living in Tahhar city, their livelihoods, transportation, culinary, nutrition and public knowledge. In the third chapter the transition period, marriage, the practices and beliefs related to death are discussed. In the fourth chapter, local sports, adult games and children's games of Uzbeks are discussed. In the fifth chapter, there are folk music, musical instruments and folk dances of Uzbek Turks. In the sixth chapter, folk literature products are included. This research was evaluated with the results and the resources obtained. The study ended with photographs.