Afganistan'da Özbekler, Türkmenler ve bunlar arasındaki ilişkiller
Uzbeks, Turkmens and their relation in Afghanistan
  1. Tez No: 969674
  2. Yazar: NOORULLAH RAHIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
İpek yolu üzerinde büyük bir geçiş ve kavşak noktası olan Afganistan coğrafyasında yüzyıllar boyunca onlarca Türk boyu gelip konaklamış, yerleşmiş, şehirler ve devletler kurmuştur. Ülkenin nüfusu büyük çoğunluğu Sünni olmak üzere Sünni ve Şii Müslümanlardan oluşmaktadır. Ancak ülke; etnik, bölgesel ve mezhepsel temellere dayalı olarak karmaşık şekillerde bölümlere ayrılmıştır. Yaklaşık yarım asırdır iç savaşlar ve çatışmalarla boğuşan Afganistan'da Özbekler ve Türkmenler de diğer etnik gruplar gibi bu çatışmalardan etkilenmişlerdir. Afganistan Türkistanı, merkezi Şibirgan olan Türkistan bölgesi ile merkezi Kunduz şehri olan Katagan bölgesi şeklinde iki ana kısma ayrılmaktadır. Katagan'a bağlı vilayetler arasında Kunduz, Tahhar, Semengan, Bağlan ve Bedahşan yer alırken; Türkistan bölgesinde ise Cevzcan, Belh, Faryab, Serapul, Badğis ve Herat bulunmaktadır. Günümüzde Afganistan'daki Türk kökenli toplulukların bir kısmı kendi anadillerini yaşatmaya devam etmekte, bir kısmı ise Derice (Afganistan Farsçası) ya da Peştuca dillerini tercih etmektedir. Özbekler ve Türkmenler, kendi içlerinde hâlâ büyük ölçüde kabile ve kültürel kimliklerini korumakta olup bunlar hem sosyal hem de siyasi yaşamlarına yansımaktadır. Türkmenler ve Özbekler, Afganistan'da aynı sıkıntılara maruz kalsalar da, yaşadıkları toprakları terk etmemiş ve geçmişten günümüze taşıdıkları kültürel değerlerini büyük oranda korumuşlardır. Araştırmamız dört ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Afganistan'ın tarihsel gelişimi ve genel çerçevesi sunulmuştur. İkinci bölümde ise Afganistan'daki Özbek topluluğu incelenmektedir. üçüncü bölümde Afganistan'daki Türkmenler, dördüncü bölümde ise Afganistan'daki Özbekler ile Türkmenler arasındaki ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tens of Turkish nations and tribes have come and settled in Afghanistan, which is a great crossing and crossroads on the Silk Road, and established cities and states over the centuries. The country's population is overwhelmingly Sunni and Shia Muslims, but it is complexly segmented on ethnic, regional and sectarian bases. In Afghanistan, which has been struggling with civil wars and conflicts for nearly half a century, Uzbeks and Turkmens, like other ethnic groups, have been affected by these conflicts. Afghanistan`s Turkistan is divided into two large regions in the west, Turkistan with the center of the city of Shibirgan and Katagan with the city of Kunduz in the center. There are Kunduz, Tahar, Semengan, Baglan and Badakhshan Provinces in the Katagan Region, and the Cevzcan, Belh, Faryab, Serapul, Badghis and Herat Provinces in the Turkistan Region. Some of the Turkish nations living in Afghanistan have managed to preserve their own language but, Some other Turkish groups have forgotten their mother tongue and use Dari (Afghan Persian) or Pashtu. Uzbeks and Turkmens have tribal identities that still largely define the structures in their societies, and this is reflected in both their social and political lives. Both groups have had an impact on Afghan culture mainly through sports and music. Even though Turkmens and Uzbeks living in Afghanistan were exposed to the same troubles, they did not leave their regions to a large extent and they were able to preserve their traditions, customs and traditions from history. Our research is consists of four chapters. In the first chapter, general information is given as well as the historical development of Afghanistan, Uzbeks in Afghanistan in the second chapter, Turkmens in Afghanistan in the third chapter. In the fourth chapter, the relationship between Uzbeks and Turkmens in Afghanistan has been tried to be examined.