Yön/devrim hareketi içinde bir siyaset adamı ve bürokrat: Cemal Reşit Eyüboğlu
A politician and a bureaucrat in the yön/devrim movement: Cemal Reşit Eyüboğlu
  1. Tez No: 549674
  2. Yazar: ESEN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Cemal Reşit Eyüboğlu, bir Türk siyasetçi, bürokrat ve gazetecidir. Demokrat Parti'nin iktidara geldiği 1950-1954 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon milletvekilliği yapmıştır. Ayrıca 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesi sonrası oluşturulan Kurucu Meclis'te Trabzon İl Temsilcisi olarak görev almıştır. Yön Dergisi'nin ve Devrim Gazetesi'nin sahibi olan Eyüboğlu; 1960'lı yıllarda Türkiye'de ivme kazanan sol akımların bir parçası olmuştur. 12 Mart 1971 Muhtırası ile dağıtılan Yön/Devrim Hareketi'nin bir mensubu olan Eyüboğlu, bu süreçte yargılanmış ve beraat etmiştir. Cemal Reşit Eyüboğlu'nun siyasette, bürokraside ve basındaki etkinliğini konu alan bu çalışma, 60'lardaki Türk solunun aktörlerin perspektifinden incelenerek daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Cemal Reşit Eyüboğlu was a Turkish politician, bureaucrat and a journalist. He served as Republican People's Party's Trabzon MP from 1950 to 1954 when the Democratic Party came to power. He also served as Trabzon Provincial Representative in the Constituent Assembly, which was formed after the military intervention of 27 May 1960. Eyüboğlu, who was the owner of journals Yön and Devrim; has been a part of leftist movement in Turkey, which has gained momentum in the 60's. Eyüboğlu, who was a member of the Yön/Devrim Movement which was dissolved by the 12 March 1971 Memorandum, was tried and acquitted in this process. This study on the activity of Cemal Reşit Eyüboğlu in politics, bureaucracy and the press, will contribute to a better understanding of the Turkish left in the 60s from the perspective of the actors.