İdiyopatik parkinson hastalığında motor ünite sayısı değişimi
Motor unit number estimation in idiopathic parkinson's disease
  1. Tez No: 549689
  2. Yazar: TAMER YAZAR
  3. Danışmanlar: UZMAN NAZAN KARAGÖZ SAKALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Parkinsonizmde motor nöron dejenerasyonunun Batı Pasifik (Guam) parkinsonizmi- Amyotrofik Lateral Skleroz kompleksinde, çoklu sistem atrofisinde (MSA), postensefalik parkinsonizmde, Creutzfeldt-Jakob hastalığında ve kromozom 17 ile bağlantılı demans-parkinsonizminde oluştuğu bilinmektedir. Bu hastalıklardaki motor nöron dejenerasyonunun varlığı İdiyopatik Parkinson Hastalığı'nda da motor nöronlarda dejenerasyonun olup olmadığı sorusunu akla getirmektedir. Çalışmamızda, İdiyopatik Parkinson Hastalığı'nın aşikar substantia nigra dejenerasyonu ve etkilenen diğer alanları ile asemptomatik motor nöron dejenerasyonu arasındaki ilişki araştırılmış ve bu amaçla İdiyopatik Parkinson Hastalığı hastalarında eşik değer yöntemi ile motor ünite sayımı yapılmıştır. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hareket Bozuklukları Birimi'nde takip edilen, en az 4 yıl önce İdiyopatik Parkinson Hastalığı tanısı almış olan 24 kişilik hasta ve benzer yaş (50-70 yaş) ve cinsiyetteki 26 kişilik kontrol grubu ile yapılan çalışmamız, eşik değer yöntemi ile İdiyopatik Parkinson Hastalığı olanların tenar kaslarında normal kontrol grubuna göre motor ünite sayısında bir farklılık olmadığını dolayısı ile İdiyopatik Parkinson Hastalığı'nda asemptomatik bir motor nöron dejenerasyonu bulunmadığını, İdiyopatik Parkinson Hastalığı'nın parkinsonizmle birlikte motor nöron dejenerasyonu görülen hastalıklarla aynı fizyopatolojik mekanizmayı paylaşmadığı sonucunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte açıktır ki literatürde bu konuda yapılmış çok az sayıda çalışma mevcuttur ve benzer yöntemlerle geniş örneklemler üzerinde yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Motor neuron degeneration in parkinsonism develops in West Pasific (Guam) parkinsonism-amyotrophic lateral sclerosis complex, multisystem atrophy (MSA), postensefalitic parkinsonism, Creutzfeld-Jacob disease and dementia with parkinsonism linked to chromosome 17. Motor neuron degeneration in these disorders brings the question whether motor neuron degeneration develops in İdiopathic Parkinson Disease. In our study, we investigated an association between prominent substancia nigra degeneration and other involved regions in İdiopathic Parkinson Disease and asymptomatic motor neuron degeneration and we proceeded motor ünit number estimation with threshold method in İdiopatic Parkinson Disease patients. Our study involving 24 patients followed at Bakırköy Mental Health and Neurological Disorders Training and Research Hospital with disease duration of minimum 4 years and 26 healthy controls with similiar age (50-70) and gender revealed that there was no significant difference in motor unit counts of İdiopathic Parkinson Disease patients and healthy controls by motor unit estimation with threshold method in thenar muscles and demostreated that there is not an asymptomatic motor neuron degeneration in İdiopathic Parkinson Disease and İdiopathic Parkinson Disease does not share the same etiopathogenesis with parkinsonism disorders associated with motor neuron degeneration. However, there is a limited number of publication on this aspect and further studies with larger cohorts are needed.