Şizofreni ve bipolar bozukluğu olan hastalarda bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi ve risk kestirim modellerinin oluşturulması
Evaluation of some biochemical values in patients withschizophrenia and bipolar disorder and formation of riskestimation models
  1. Tez No: 549696
  2. Yazar: İSMAİL EREN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KUZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Psikiyatri, Biochemistry, Physiology, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu tezin amacı şizofreni, bipolar bozukluğu olan hastalarda biyokimyasal parametrelerin incelenmesi ve risk kestirim modellerinin oluşturulmasıdır. Hipotezler: Şizofreni ve bipolar hastalarının bazı biyokimyasal parametre değerleri ile kontrol gruparasında anlamlı fark olması beklenmektedir. Yöntem: 65 şizofreni, 65 bipolar hastasının biyokimya değerleri tiroid fonksiyon testleri (TSH, T 3 ve T 4 ), 25-0H D 3 , kalsiyum, ferritin, demir, folat, vitamin B 12 , magnezyum düzeyleri incelenerek istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Elde edilen bulgular doğrultusunda sağlıklı grubun risk analizi değerlendirildi. Kontrol grubu için TSH, T3, T4, 25-0H D 3 , kalsiyum, ferritin, demir, folat, magnezyum düzeylerini etkilemeyecek herhangi bir metabolik hastalığı olmayan ve bu parametrelerin düzeylerini etkileyebilecek bir ilaç kullanmayan kişiler seçilmiştir. Bulgular: Şizofreni tanısı alanların %55.4'ü erkek, bipolar bozukluk tanısı alan hastaların %61.5 i kadın hastadır. Bipolar bozukluk tanısı alan erkek hastaların kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Vitamin B 12 (p=0.013) ve Ferritin düzeyleri (p=0.035) yüksek, T 3 düzeyleri (p0.05). Şizofren tanısı alan erkek hastaların kontrol grubu ile karşılaştırıldığında T 3 düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir (p0.05). Bipolar bozukluk tanısı alan kadın hastalar ve şizofreni tanısı alan kadın hastalarda kontrol grubuna göre Ferritin düzeyleri (p=0.002), T 4 düzeyleri (p=0.019) yüksek, T 3 düzeylerinin (p0.05). Sonuç: Vitamin eksikliği tespit edilip müdahale edilmedikçe, psikotrop ilaçlarla tedavi başarısız olabilir. Psikotik semptomlarda; antipsikotik tedavinin yanı sıra, serum düzeyleri düşük olan vitamini yerine koyma iyileşme üzerinde olumlu etki sağlayacaktır. Bu nedenle, özellikle bilişsel bozukluğu olan psikiyatrik hastaların ilk başvurularında serum vitamin B 12 , T 3 , T 4 ve TSH hormonları ile ferritin seviyelerinin rutin tarama testi olarak kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate biochemical parameters in patients with schizophrenia and bipolar disorder and to form risk prediction models. Hypothesis: A significant difference of biochemical parameter values was expected between control group and patients with schizophrenia and bipolar patients. Methods: Biochemical parameters such as thyroid function tests (TSH, T3 and T4), 25-OH D3, calcium ferritin, iron, folate, vitamin B12, magnesium levels were statically measured in 65 schizophrenia patients and 65 bipolar disorder patients. The results obtained from these measurements were evaluated for risk analysis of healthy control group. Individuals with no known metabolic disorder or a drug use that might affect TSH, T3, T4, 25-OH D3, calcium ferritin, iron, folate and magnesium were included in the control group. Findings: Male ratio among patients with schizophrenia was %55.4 while female ratio among bipolar disorder was %61.5. Compare to Control groups, vitamin B12 (p=0.013) and Ferritin (p=0.035) levels of male patients with bipolar disorder were high, while their T3 level (p0.05). Compare to Control groups, patients diagnosed with schizophrenia had lower levels of T3 (p0.05). Compare to Control groups, higher levels of Ferritin (p=0.002), T4 (p=0.019) and lower level of T3 were observed in female patients with schizophrenia and bipolar disorder. No statistically significant difference was observed in terms of TSH, Vitamin B12, 25-OH Vitamin D3, Folate, Calcium, Iron, Magnesium (p>0.05). Conclusion: Treatment with psychotropic drugs might fail unless vitamin deficiencies are identified and managed. In psychotic symptoms; replacement of vitamins with low serum levels would have a positive effect along with anti-psychotic treatment. Thus, serum Vitamin B12, T3, T4 and TSH hormones along with ferritin levels should be a routine screening test in the initial application of psychiatric patients with cognitive inefficiency.