Fisürlü bir kilde deney örneği çapının dayanım ve deformasyon özelliklerine etkisi
Effect of specimen diameter on shear strength and deformation characteristics of a fissured clay
- Tez No: 5496
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER MİRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
FÎSÜRLÜ BİR KİLDE DENEY ÖRNE?İ ÇAPININ DAYANIM VE DEFORMASYON ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ (Yüksele Lisans Tezi) Nefise AKÇELİK (YILMAZ) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1989 OZ Fisürlü killerde, laboratuvar ve arazide ölçülen dayanım ve deformasyon özellikleri üzerinde fisürlerin etkisi, mühendislik uygulamaları nedeniyle, kilin ye rindeki gerilme-deformasyon davranışının doğru ve güve nilir olarak belirlenmesinde ayrı bir önem taşımakta dır. Bu çalışmada fisürlü bir kilden alınmış örnekler üzerinde deney örneği çapının kilin drenaj sız dayanımı, elastisite modülü ve konsolidasyon özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Konu iki ayrı boyutta deney örneği üzerinde laboratuvarda drenaj sız üç eksenli basınç deneyleri ve konsolidasyon deneyleri yapılarak incelen miştir. İncelenen kilde, fisür aralıklarının küçük olması, bu nedenle değişik çaplı örneklerin aynı oranda fisür içermesi nedeniyle, örnek çapının kilin dayanım JIve deformasyon özellikleri üzerinde belirgin bir etkisi görülmemiştir. Ancak, küçük çaplı örneklerin, çevre sürtünmesi etkisiyle, deney örneği hazırlanırken daha çok örselenmesi nedeniyle, bunların hacimsel sıkışma katsayıları daha düşük bulunmuştur. III
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SPECIMEN DIAMETER ON SHEAR STRENGTH AND DEFORMATION CHARACTERISTICS OF A FISSURED CLAY (M.Sc. Thesis) Nefise AKÇELİK (YILMAZ) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1989 ABSTRACT In fissured clays, the effect of fissures on the strength and deformation characteristics measured in the laboratory and the field has a particular importance in the engineering applications, for derivation of safe and realistic parameters which describe in-situ behaviour. In this thesis, the effect of specimen diameter on the undrained shear strength, Young's modulus, and consolidation characteristics of a fissured clay has been studied. The subject was examined on two different sizes of specimens by means of undrained triaxial compression tests, and consolidation tests which were performed in the laboratory. No significant effect of specimen diameter has been observed on strength and Young's modulus- of IVthe clay studied, because of the close spacing of the fissures, which caused different sized specimens to contain an equal proportion of fissures. Void ratio and coefficient of volume compressibility have been found lower for the smaller specimens due to the higher ring friction which resulted in more compression during the preparation of these specimens.