Güneş enerji sistemlerinde metal aksamların iyileştirilmesi
The improvement of metal parts in solar energy systems
- Tez No: 549705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde artan enerji tüketimi göz önüne alındığında çözüme kavuşturulması gereken en önemli sorunların başında enerji gelmektedir. Artan nüfus, şehirleşme ve sanayileşme yıllardır karşılanan fosil yakıtlarla enerji gereksinimini daha da fazlalaştırmaktadır. Petrol, kömür ve doğalgaz gibi fosil enerji kaynaklarının tükenecek olması ve fiyat istikrarsızlıklarının devamlı olmasının yanında çevreye verdikleri zararlar ve insan sağlına etkileri alternatif ve yenilenebilir çözümlerin ortaya çıkmasını zorunlu kılmaktadır. Gelişmekteki ülkelerde ve Türkiye'de enerji ve elektrik enerjisi talebi hızla artmaktadır. Fosil yakıtların zamanla tükenecek olması ülkeleri alternatif enerji kaynaklarına yönlendirmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelini ortaya çıkarmadaki amaç, ekonomik büyüme ile yenilenebilir enerji arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yaşamın varoluşundan günümüze kadar hemen her dönemde enerji, iş yapabilmek için bir ihtiyaç olmuştur. Bugünkü gelinen noktada güneş, faydaları bakımından en elverişli ve doğaya en az zarar veren enerji türü olarak görünmektedir. Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre yakın gelecekte enerji alanına yatırım yapılması zorunlu bir hale gelmiştir. Bu çalışmada Amasya iklim şartlarına göre fotovoltaik panellerin taşıyıcı sistemlerinin en iyilemesi incelenmiştir. Fotovoltaik panellerin taşıyıcı sistemleri coğrafi konum ve iklim koşulları göz önüne alındığında Amasya ikliminde ne şekilde çalıştığı üzerinde yoğunlaşılmıştır. Araştırma ve inceleme sonucu sistem tasarımı yapılırken dış ortam faktörleri dikkate alınarak seçilen boya ile koruma yönteminin malzeme ve sistem üzerindeki etkisinin deneylerle incelemesi yapılarak pozitif değerde iyileştirme yaptığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the increasing energy consumption, energy is the most important problem to be solved. Increasing population, urbanization and industrialization have increased the energy requirement of fossil fuels which have been met for years. In addition to the depletion of fossil energy sources such as oil, coal and natural gas and the continuity of price instabilities as well as the damage to the environment and their effects on human health necessitate the emergence of alternative and renewable solutions. In developing countries, such as in Turkey, the demand for energy and electricity is increasing rapidly. The fact that fossil fuels will run out over time will lead countries to alternative energy sources. The aim of revealing the potential of renewable energy sources is to investigate the relationship between economic growth and renewable energy. There has been a need for energy and work in almost every period from the existence of life until today. Today, the sun appears to be the most favorable and least damaging type of energy in terms of its advantages. According to the data of the International Energy Agency, investment in the energy field will become obligatory in the near future. In this study, the optimization of the carrier systems of photovoltaic panels based on the climate conditions of Amasya is investigated. Considering the geographical location and climatic conditions of photovoltaic panels, it is focused on how it works in Amasya climate. As a result of research and examination system design, it is understood that the effect of the protection method on the material and system is examined with experiments and considering the external environment factors, it has been found that it improves the positive value.