Donanma Komutanlığı'nda sağlık hizmetlerinin kullanılabilirliği ve bunu etkileyen faktörlerin analizi
The Accessibility of health service and analysis of factors affecting health service in the Turkish Navy Fleet Command
  1. Tez No: 54973
  2. Yazar: A. ÇETİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDIKA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Sağlık bakım hizmetleri ikamesi olmayan bir hizmettir. Her zaman bu hizmete ihtiyaç duyulduğunda ulaşılabilir olması ve bu hizmetten eşit şekilde yararlanılması herkes tarafından istenilen bir durumdur. Bununla beraber sağlık hizmetlerinin sunumunda kaynakların optimal kullanımını sağlamak ve sağlık bakım maliyetlerini düşürmek için bu hizmetlerin toplum tarafından kullanılabilir olması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık hizmetlerin kullanılabilirliğini arttırmak ve ileriye yönelik etkin sağlık planlamaları yapabilmek açısından hizmet verilen toplumun sağlık hizmetlerini kullanımı ve bu hizmetten memnuniyeti önem taşımaktadır. Bu araştırmada, Donanma Komutanlığında görevli muvazzaf personel ve ailelerinin sağlık hizmetlerini kullanım düzeyleri, demografik ve sosyoekonomik özelliklerin bu kullanımdaki etkileri ve kullanılabilirlik sorunları incelenmiştir. Sonuçta; tam bir sosyal güvence içinde olan bu nüfusun hekime gidip, gitmemesinde en önemli belirliyicilerin genel sağlık durumu, yaş ve evhalkı geliri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY There is no alternative to health care services. It is a chared idea that these services should be accessible when needed and they should be equally given to every individual. However, in order to reduce the cost of health care services and to make sure that they are used at an optimum level, these services should be accesssible to people. In order to enhance accessibility of services and make effective health plans, utilization and satisfaction levels of served population are important. In this research, the accessibility level of health care services to the personnel of the Turkish Navy Fleet Command is studied. The effects of the demographic and socioeconomic characteristics to the accessibility level and the accessibility problems are also covered in the study. It has been found that the most importants determinants of visiting a physician are perceived health status, the age and household income. 9fc