Serum L1CAM düzeyinin endometriyum kanserindeki prognostik önemi
The prognostic value of serum L1CAM levels in endometrial cancer
- Tez No: 549733
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇORAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Serum L1CAM düzeyinin endometriyum kanseri tanısı almış hastalardaki prediktif değerini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde 2019 yılı içinde endometriyum kanseri tanısı koyulan 80 hasta ile 37 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. Bu 117 hastadan alınan 2-5 cc kan örnekleri santrifüj edildikten sonra çalışılacağı güne kadar -80oC ayarlı dolapta saklandı. Hastaların yaş, boy, kilo, gravida, parite, ek hastalık bilgileri hastalardan anamnez ile cerrahi evre, kanser tipi, miyometriyal invazyon, servikal tutulum, lenfovasküler invazyon ve grade verileri hastaların patoloji raporlarından elde edildi. Bütün örnekler toplandıktan sonra toplu bir şekilde +4 dereceye çözdürüldü ve HUMAN L1CAM / CD171 (L1-CELL ADHESİON MOLECULE) kitine ait özel solüsyon ile 1/100 oranında dilüe edildi. Ardından GRIFOLS / TRITURUS cihazı ile spektrofotometrik microelisa yöntemiyle ölçüldü. Uygunluğu teyit edilip kaydedildi. Elde edilen sonuçlar pg/ml olarak parametrelendirildi. Veriler IBM SPSS Statistics 20.0 istatistiksel veri programı ile değerlendirildi. P değeri
Özet (Çeviri)
Objective: We aim to determine the predictive value of serum L1CAM in patients with endometrial cancer. Material and Method: In 2019, 80 patients with endometrial cancer diagnosed in our clinic and 37 control patients were included in the study. 2-5 cc blood samples obtained from these 117 patients were stored in a -80 0C adjustable cupboard until centrifugation. Patients' sociodemographic characteristics as age, height, weight, gravida, parity, additional disease information from patients were collected with anamnesis and surgical stage, cancer type, myometrial invasion, cervical involvement, lymphovascular invasion, grade data were obtained from patients' pathology reports. After all samples were collected, they were dissolved in a total of +4 °C and diluted 1/100 with a special solution of the HUMAN L1CAM / CD171 (L1-CELL ADHESION MOLECULE) kit. Then it was measured by spectrophotometric microelisa method with GRIFOLS / TRITURUS device. The eligibility was confirmed and recorded. The results were parameterized as pg / ml. Data were evaluated with IBM SPSS Statistics 20.0 statistical data program. P value