Sağlık eğitimi alan üniversiteli kız öğrencilerde kişiler arası şiddetin sağlık üzerine etkisi
Influence of interpersonal violence on health in undergraduate female students receiving health education
- Tez No: 549761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, sağlık eğitimi alan üniversiteli kız öğrencilerde kişiler arası şiddetin farklı biçimlerine maruz kalma sıklığını ve sağlık üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapıldı. Araştırmanın evrenini; Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan 1723 kız öğrenci oluşturdu. Araştırmanın örneklemi; 1723 kız öğrenciden n evren eleman sayısı biliniyorsa formülü kullanılarak minimum 659 kız öğrenicinin oluşturduğu belirlendi. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Şiddete Maruz Kalma Anketi (ŞMA), Genel Sağlık Anketi-12 (GSA-12), Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) ile toplandı. Verilerin analizinde Şiddete Maruz Kalma Anketi'nin standardize edilmesinde Açımlayıcı Faktör Analizi, Cronbach-Alpha Korelasyon Analizi ve Madde Toplam Puan Korelasyon tanımlayıcı istatistikleri (ortalama, standart sapma, yüzdelik), fark ve ilişki testleri (Mann-Whitney U, Kruskall Wallis Testi, Spearman Rho Korelasyon Analizi) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the frequency of being subjected to different types of interpersonal violence and their influence on health in undergraduate female students receiving health education. 1723 female students studying in Caucasian University Veterinary Faculty, Atatürk Health Services Vocational School and Health Sciences Faculty constituted target population of the research. It was determined that minimum 659 female students constituted research sample by using formula if the target population number was known from 1723 female students. The research's data was gathered by Personal Information Form, Questionare of Exposure o Violence (QEV), General Health Survey-12 (GHS-12), and Quality of Life Scale Related to Health-SF36. Exploratory Factor Analysis, Cronbach-Alpha Correlation Analysis, and Total Item Point Correlation, Descriptive Statistics (mean, standard deviation, percentage) and Discrimination and Relationship Tests (Mann-Whitney U, Kruskal Wallis Test, Spearman Rho, and Correlation Analysis) were used in the data's analysis and standardizing the QEV.