Sağlıklı olgularda intrakranial hipertansiyonun radyolojik bulgularının normatif değerlerinin saptanması
Established of normative values of imaging features of idiopathic intracranial hypertension
  1. Tez No: 549762
  2. Yazar: İMRAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRACE YASEMİN KARADENİZ BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda İİH'un radyolojik bulguları olarak kabul edilen optik sinir çevresinde sıvı artşı, posterior sklerada düzleşme ve/veya çentikleşme, optik sinir tortiozitesi, Meckel kovuğunda genişlemenin sayısal olarak dökümente edilebilmesi için İİH semptomları olmayan sağlıklı olgularda optik sinir çapı (OSÇ), optik sinir kılıfı çapı (OSKÇ), posterior sklerada düzleşme ve/veya çentikleşme, optik sinir tortiozitesi, Meckel kovuğu genişliği ve bu düzeyde İCA transvers çapı ölçümleri yapılarak sayısal ve orantısal değerler elde olundu. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda, hastanemiz radyoloji anabilim dalımızda 25.09.2018 tarihinden itibaren geçmişe doğru taranarak, 350 hastanın beyin MRG tetkikleri değerlendirilmeye alındı. Görüntüsü değerlendirilmeye uygun olmayan ve dışlanma kriterlerini barındıran 167 olgu çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya yaşları 18 ile 50 arasında değişen 79 erkek (%43,2), 104 (%56,8) kadın olmak üzere toplam 183 sağlıklı olgu dahil edildi. Olgularda; optik sinir çapı ve optik sinir kılıfı ölçümleri, optik sinir kılıfındaki BOS mesafesinin optik sinire oranı, posterior sklerada düzleşme ve/veya çentiklenme, optik sinir tortiozitesi, Meckel kovuğunda BOS mesafe genişliği ve bu düzeyde İCA çapı sayısal olarak ölçüldü. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 183 olgunun (79 erkek, 104 kadın) yaş ortalaması 35,30 ±9,64 olarak saptandı. Olgularda OSÇ en düşük ortalama değeri 1,05±0,38 (ort. ± SD, mm), en büyük ortalama değeri ise 2,04±0,49 olarak tespit edildi. OSKÇ en düşük ortalaması 3,39±0,55, en büyük ortalama değeri 5,56±0,55 idi. OSÇ/OSKÇ oranı en düşük ortalama değeri 0,25±0,06, en büyük ortalama değeri 0,40±0,08 olarak ölçüldü. İCA transvers çapı solda 3,51±0,56, sağda 3,38±0,55 olup sol İCA çapı sağa göre daha büyük bulundu. Meckel kovuğu transvers çapı sağda 4,78±0,87, solda 4,81±0,86 idi. İCA/Meckel oranı 0,74±0,17 idi. Hipofiz bezi yüksekliği ortalama değerlerinin yaş gruplarına göre yaş ilerlerdikçe azaldığı ortaya konmuş olup 18-26 yaş aralığında 4,23±1,34, 27-35 yaş aralığında 3,95±1,05, 36-44 yaş aralığında 3,52±0,90, 45-50 yaş aralığında 3,33±1,18 olarak tespit edildi. SONUÇ: Sağlıklı olgularda normotif değerlerin ve oranların tespit edildiği çalışmamızda, elde edilen verilerin, tanısı radyolojik olarak teyit edilmesi gereken İİH olgularında referans oluşturacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, healthy patients without any symptoms of IIH, underwent measurement of optic nerve diameter (OND), optic nerve sheath diameter (ONSD), Meckel's cavity width, and transverse diameter of ICA as well as each of them were evaluated for the presence of flattening and / or notching in the posterior sclera and optic nerve tortuosity. MATERIALS AND METHODS: 350 patients' brain MRI images were evaluated retrospectively and 167 patients were excluded from the study whom were not suitable for evaluation or exclusion criteria. A total of 183 healthy subjects 79 men (43.2%) and 104 women (56.8%), aged between 18 and 50, were included in the study. In each case; optic nerve diameter and optic nerve sheath diameter measurements, the ratio of CSF distance to optic nerve in optic nerve sheath, CSF distance in Meckel's cavity and at this level ICA transverse diameter were measured numerically as well as posterior scleral flattening and / or notching, optic nerve tortuosity were evaluated for each patient. RESULTS: The mean age of 183 patients (79 male, 104 female) was 35.30 ± 9.64. The lowest mean value of OND was found to be 1.05 ± 0.38 (mean ± SD, mm) and the highest mean value was 2.04 ± 0.49. The mean average of the ONSD was 3.39 ± 0.55 and the highest mean value was 5.56 ± 0.55. The lowest mean value of the OND / ONSD was found as 0.25 ± 0.06 and the mean value of the maximum was 0.40 ± 0.08. ICA transverse diameter was 3.51 ± 0.56 on the left and 3.38 ± 0.55 on the right and left ICA diameter was found to be larger than right. The transverse diameter of the Meckel's cavity was 4.78 ± 0.87 on the right and 4.81 ± 0.86 on the left. The ICA / Meckel ratio was 0.74 ± 0.17. The mean pituitary gland height values were found to decrease depending on the age. In this context, the value of age range of 18-26 years was found to be 4.23 ± 1.34, 27-35 age range value was found to be 3.95 ± 1.05, 36-44 age range value was found to be 3.52 ± 0.90, 45-50 age range value was found to be 3.33 ± 1.18. CONCLUSION: In our study, we established normative values and ratios in healthy cases, we believe that this data will constitute practical reference values /interval for indeterminate cases of IIH in cases whose diagnosis is needed to be confirmed radiologically.