Kubital tünel ve kubital tünel içinde nervus ulnaris'in morfolojik özelliklerinin MRG ile araştırılması
Morphological features of the cubital tunnel and unlar nerve in the cubital tunnel are studied with MRG
  1. Tez No: 549763
  2. Yazar: SENEM ÇELİK YOLCULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜYÜKMUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kubital tünel tabanını capsula articularis ve lig. collaterale ulnaris'in pars posterior ve pars transversa'sı oluşturken kemik yapıyı humerus'un epicondylus medialis'in posteriorunda bulunan sulcus nervi ulnaris oluşturuken yan duvarlarını epicondylus medialis ve olecranon oluşturur. Kubital tünelin tavanını ise epicondylus medialis ile olecranon arasında uzanan kubital tünel retinakulumu (KTR, Osborne ligamenti) ve m. flexor carpi ulnaris'in caput humerale ve caput ulnare'si arasında uzanan fleksor carpi ulnaris aponörozu (FCU) oluşturur. Kubital tünelin içinden ise n. ulnaris, a. recurrens ulnaris posterior ile vv. recurrens ulnaris posterior seyreder. N. ulnaris'in tuzak nöropatisinin en sık görüldüğü yer kubital tüneldir. Kubital tünelin ve n. ulnaris'in kubital tünel içindeki morfolojik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak gerek klinikte gerekse cerrahide kullanılacak olan tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde katkısı olacaktır. Çalışmamızda Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na dirsek medialinde ağrısı olan ve kubital tünel sendromu şüphesiyle başvuran 18 yaş üstü 31 hastanın Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda hem hasta kollarının hem de sağlam kollarının ekstensiyonda ve 90˚ lik fleksiyonda olmak üzere iki pozisyonda MR çekimleri yapıldı ve prospektif olarak incelendi. Çalışmamızda sağlam kol max. KTR genişliği ekstensiyonda 1.31 mm iken fleksiyonda max. KTR genişliği 1.03 mm, hasta kol max. KTR genişliği ekstensiyonda 1.2 mm iken fleksiyonda max. KTR genişliği 1.03 mm tespit edilmiştir.Hem sağlam hem de hasta kollarda KTR uzunluğu ve kalınlığı değerlerinde ekstensiyon ve fleksiyon pozisyonları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kubital tünelin anteroposterior ve mediolateral çapları belirlenen dört seviyede ölçülmüştür. N. ulnaris'in KTR altındaki pozisyonu belirlendi, n. ulnaris'in iki seviyede anteroposterior ve mediolateral çapları ve n. ulnaris'in tünel içindeki uzunluğu ölçülmüştür. Tüm çap parametrelerinin dirsek pozisyonuna göre değerlerinde değişikliklerin olduğu görülmüştür. Sulcus nervi ulnaris'in üç seviyede taban açısı ve kubital valgus açısı ölçüldü. Sulcus nervi ulnaris'in taban açısının distale doğru genişlediği görüldü. Çalışmada ölçümü yapılan bir çok parametrenin birbiri ile istatistiki açıdan anlamlı ilişki gösterdiği belirlendi. Kubital tünelin ve n. ulnaris'in morfolojik yapısının ekstensiyon ve fleksiyon pozisyonunda değişiklik göstermesi klinik açıdan önemlidir. Bu bölgedeki herhangi patolojinin kubital tünelin yapısını etkileyeceğinden teşhis ve tedavi planlaması yapılırken kubital tünelin ve n. ulnaris'in morfolojik yapısı ve varyasyonları göz önünde bulundurulması gerektiği kanısındayız. MRG ile yapılmış yeterli sayıda yayının olmaması nedeniyle elde ettiğimiz bulgular, farklı çalışma ve ölçüm yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Dolayısıyla MRG ile yapılan n. ulnaris ile ilgili az sayıda yayın varken kubital tünelin morfolojik yapısıyla ilgili olmaması, bu konuyla ilgili araştırmaların ilerleyen dönemlerde radyodiognastik cihazların kapasitesinin artmasıyla nitelik ve nicelik olarak daha güvenilir ve farklı bölgelere ait morfometrik değerlendirmelerin yapılmasının önü açılacaktır. Kubital tünel ile ilgili tanımlamaların ve isimlendirmelerin ayrıntılı olarak belirtilmesinin, karışıklıkları önleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Osseous structure of the cubital tunnel consists of ulnar sulcus on posterior of the medial epicondyle, olecranon and the medial epicondyle, although the floor of the kubital tunnel is carved out by the capsule of the elbow, the posterior and the transverse parts of the ulnar collateral ligament. The cubital tunnel retinaculum (CTR, Osborne's ligament) which lengthen from olecranon to the medial epicondyle and flexor carpi ulnaris aponeurosis which expanded between the humeral and ulnar head of the flexor carpi ulnaris muscle carved out the roof of the cubital tunnel. Ulnar nerve, the posterior recurrent ulnar artery and veins lie in the cubital tunnel. The most common site of ulnar nerve entrapment neuropathy is the cubital tunnel. Having knowledge the morphological structure of the cubital tunnel and the ulnar nerve in the cubital tunnel will contribute to the determination of the treatment methods that will be used both in the clinic and in the surgery. In this prospective study, the healthy and sick elbow's MRI of 31 patients, aged 18 and older, who consulted Department of Orthopedics and Traumatology and Department of Physical Therapy and Rehabilitation of Meram Medical Faculty of Necmettin Erbakan University with pain at medial of the elbow and early diagnosis of cubital tunnel syndrome were viewed in two position (full extantion and 90˚ flexion) by The Department of Radiology of Meram Medical Faculty of Necmettin Erbakan University. At healthy elbow; the maximum width of CTR was determined 1.31 mm in extantion position, the maximum width of CTR is 1.03 mm in 90˚ flexion position. At sick elbow; in extantion position the maximum width of CTR was measured 1.2 mm, the maximum width of CTR was 1.03 mm in 90˚ flexion position. In the healthy and sick elbow, there is a significant difference with both thickness of CTR and length of CTR between positions. Anteroposterior and mediolateral diameter of the cubital tunnel were measured at 4 levels. Anteroposterior and mediolateral diameters of the ulnar nerve were measured at 2 levels. The ulnar nerve length in the cubital tunnel were measured and the ulnar nerve's position was determined under CTR. Diameter values of all parameters with elbow position were seen to be changed. The ulnar nerve groove's base angle was measured at 3 level. It was observed that the the ulnar nerve groove's base angle was widened distally. It was determined that many parameters measured in this study showed statistically significant correlation with each other. Morphology of the cubital tunnel and the ulnar nerve in extantion and 90˚ flexion position to be changed is important for clinic. While the diagnosis and treatment plan is performing, the morphological structure and variations of ulnar nerve and cubital tunnel should be considered since any pathology in this region will affect the structure of the cubital tunnel. The findings obtained due to the lack of sufficient number of publications with MRI were compared with different study and measurement methods. Therefore, while there are few publications related to the ulnar nerve with MRI, the lack of morphological structure of the cubital tunnel will increase the capacity of the radiodiognastic devices in this period and more reliable and qualitatively and morphometric evaluations of the different regions will be made. It is thought that detailed descriptions of the cubital tunnel and the naming will be avoided.