Diyarbakır yöresindeki üst solunum sistemi problemli kedilerde feline calicivirüs enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of feline calicivirus infection in cats with upper respiratory system in diyarbakir region
  1. Tez No: 549768
  2. Yazar: NAZAN BAKSİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Diyarbakır yöresindeki kedilerin üst solunum sistemi problemlerinde Feline calicivirüs'ün rolünün ortaya konularak bölgede enfeksiyonun insidansının belirlenmesi, hasta kedilerin tedavilerinin yapılması ve hastalığın profilaksisine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Çalışmanın materyalini Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Servet SEKİN Polikliniği'ne üst solunum sistemi problemi şikâyeti ile getirilen farklı ırk, yaş ve cinsiyetteki Feline calicivirüsenfeksiyonuna karşı aşılanmamış 20 hasta kedi ile herhangi bir sağlık problemi olmayan ve rutin muayene için getirilen 10 sağlıklı kedi oluşturdu. Hayvanların rutin klinik muayeneleri yapıldıktan sonra oral ve konjunktival swap örnekleri ile kan örnekleri alındı. Kan örneklerinin hematolojik ve biyokimyasal analizleri, swap örneklerinin ise etkenin tanısıiçin PCR analizleri yapıldı. Bulgular:Hasta kedilerin klinik muayenelerinde ağız lezyonları, hipersalivayon, burun akıntısı ile öksürük ve solunum güçlüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the role of Feline calicivirus in upper respiratory system problems of cats in Diyarbakir regionand the status of infection in the region, to the treatment of infected cats and to contribute to the prophylaxis of the disease. Material and Methods:The materials of the study consisted of 20 cats with a different race, age, and sex who were brought to the Dicle University Faculty of Veterinary Medicine of Prof. Dr. Servet SEKİN Policlinic with the complaint of upper respiratory system problem which have not been vaccinated against Feline calicivirus infection, and 10 healthy cats without any health problems brought to for routine examination. After routine physical examination of the animals oral, conjunctival swapand blood samples were taken.Hematological and biochemical analyzes of blood samples were performed, and swab samples were analyzed for PCR analysis.