Diyarbakır yöresinde 15-24, 25-34, 35-44 yaş gruplarında çürük prevalansı ve radyolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 17902
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ATAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada 150 hastanın klinik ve radyolojik olarak aproksimal çürük değerlendirilmesi yapılmış ve ayrıca 1000 hastanın da yaş grupları cinsiyet, sosyo-ekonomik durum ve eğitim düzeylerine göre çürük prevalansı incelenerek kadın ve erkeklerde ortalama DMF ve PI tespit edilmiştir. Diş gruplarıda çürük affinitesi yönünden incelenmiştir. Aproksimal çürüklerin tespitinde klinik muayeneye ilaveten alınan periapikal ve bite-wing teknikleri arasın da bir fark bulunmamıştır.Yaşın ilerlemesi ile ortalama DMF değerinin de arttığı örnekteki tüm kadınlarda ortalama DMF ve PI değerinin erkeklerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sosyo-ekonomik seviyenin çürük üzerinde etkili bir faktör olmadığı eğitim düzeyinin yükselmesiyle orantılı olarak ağız ve diş sağlığının da olumlu yönde etkilendiği tespit edilmiştir. Çürük affinitesi en fazla alt ve üst çene birinci büyük azılarda, en az ise alt ve üst ön grup dişlerde saptanmıştır. 82
Özet (Çeviri)
In this study clinical and radiological examination of proximal caries in ISO paitents were performed. The prevalance of caries in 1000 patients was assesed regarding the age groups, sex, socio-economical and aducational status and the mean DMF and PI scores in females and males were detected. Affinity of dental caries was also assesed in different teeth groups. No statistically significant difference was found between the periapical and bite-wing radiographic techniques along with the clinical examination to detect proximal caries old age group showed more DMF index when compared with young age group. DMF and PI scores were detected higher in female as compared to male subjects. There was no correlation between the socio-economical condition and prevalance of dental caries. A significant correlation was found between the aducational status and the oral and dental health maintanance among all the subjects. The highest affinity of caries was found in upper and lower first molars while the anterior segment in both the Jaws showed minimum caries. 83