Elektroensefalogramdaki yavaş potansiyel kaymalarının bilişsel potansiyeller üzerine etkileri
The Effects of slow potential shifts on cognitive potentials on the electroencephalogram
- Tez No: 54977
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN BEYDAĞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, elektroansefalogramdaki (EEG) negatif ve pozitif yavaş potansiyel kaymaları sırasında elde edilen bilişsel potansiyellerin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya yaşlan 28 ile 35 arasında değişen 10 sağlıklı gönüllü (5 erkek ve 5 kadın) katıldı. Elektrik ve sesten izole, hafifçe aydınlatılmış bir odada; işitsel oddball paradigması kullanılarak uluslararası 10/20 sistemine göre Fz, Cz, Pz, P3 ve P4 bölgelerine yerleştirilen elektrotlar aracılığı ile olaya ilişkin potansiyeller (OİP) kaydedildi. Kullanılan oddball paradigmasında hedef uyaranların oranı %20 idi ve düzenli olarak her dört standart uyarandan sonra gelmekteydi. Uyaranlar arası süre (ISI) 2000 ms idi. Negatif ve pozitife kayma yapan EEG dilimlerindeki ortalama yanıtlarda N100, P200 ve P300 bileşenlerine ait latans ve genlik değerleri ölçüldü. Yavaş potansiyel kaymalarının bilişsel fonksiyonlara olan etkisini araştırmak üzere, elde edilen veriler yavaş potansiyel kayması (negatif / pozitif) ve kanal (Fz / Cz / Pz / P3 / P4) olmak üzere iki faktör ve bunların etkileşimini içeren yinelenmiş ölçümler için ANOVA testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACT The aim of this study was to investigate cognitive potentials during negative and positive slow potential shifts on the electroencephalogram (EEG). Ten healthy volunteers (5 men and 5 women) whose ages were between 28 and 35 years participated in this study. Event related potentials (ERP) were recorded with electrodes which were placed according to the international 10/20 system from Fz, Cz, Pz, P3, and P4 using the auditory oddball paradigm in an electrically shielded and sound-attenuating, dimly illuminated chamber. The ratio of target stimuli in oddball paradigm used were 20%, and were presented orderly after every four standard stimuli. Interstimulus interval (ISI) was 2000 ms. Amplitude and latency values of N100, P200, and P300 components on the averaged responses of EEG segments that exhibited negative and positive slow potential shifts were evaluated. For assessing the effect of slow potential shifts to the cognitive potentials, the values were submitted to analyses of variance (ANOVA) for repeated measures with two factors: slow potential shift (negative / positive) and channel (Fz / Cz / Pz / P3 / P4).