Kalsiyum ve magnezyum etkinliğinin izole rat duodenum kontraksiyonlarına etkileri
Effects of calcium and magnesium deficiency on isolated rat duodenum contractions
- Tez No: 54978
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN BEYDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yüksek Lisans Tezi KALSİYUM VE MAGNEZYUM EKSİKLİ?İNİN İZOLE RAT DUODENUM KONTRAKSİYONLARINA ETKİLERİ Gülper KOYUNCU Gaziantep Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoloji Anabil im Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Hüseyin BEYDA?I Şubat 1997 -49 Sayfa ÖZET Bu çalışmada Asetilkolin (ACh), Serotonin (5-HT) ve Arginin Vazopressin (AVP)'nin duodenum düz kas kontraksiyonlarına olan etkisinde Ca+2 ve Mg*2 iyonlarının rolü araştırılmıştır. Çalışmada 200-250 gr ağırlığında 20 adet VVistar Albino cinsi erişkin erkek rat kullanıldı. Kullanılan fizyolojik çözelti Tyrode idi. ACh, 5-HT ve AVP'nin Tyrode, Ca'suz Tyrode, Mg'suz Tyrode ve Ca-Mg'suz Tyrode ortamlarında duodenum kontraksiyonlan üzerine olan etkileri gözlendi. Daha sonra Nifedipin ve Atropin eklenmiş Tyrode ortamlarında ACh ve 5-HT'nin oluşturduğu kontraktil değişiklikler değerlendirildi. ACh, 5-HT ve AVP gerek Ca'suz gerekse Ca- Mg'suz ortamda hiç kontraksiyon oluşturmadı.
Özet (Çeviri)
M S Thesis EFFECTS OF CALCIUM AND MAGNESIUM DEFICIENCY ON ISOLATED RAT DUODENUM CONTRACTIONS Gülper KOYUNCU Gaziantep University-Graduate School of Health Sciences Department of Physiology Supervisor: Asisstant Professor Hüseyin BEYDA?I February -1997, 49 Pages ABSTRACT In this study, the role of Ca*2 and Mg+2 ions on Acetylcholine (ACh), Serotonin (5-HT) and Arginine Vasopressin (AVP) affected contractions of duodenum smooth muscles were investigated. Twenty male Wistar Albino rats (200-250 g) were used. Physiological solution used in this study was Tyrode. Effects of ACh, 5-HT and AVP on duodenum contractions were measured in Tyrode, Ca free Tyrode, Mg free Tyrode and Ca-Mg free Tyrode. After adding Nifedipine and Atropine, contractile responses to ACh and 5-HT were evaluated again. ACh, 5-HT and AVP did not make any contraction in Ca free Tyrode and Ca- Mg free Tyrode.