Juvenil miyoklonik epilepside interiktal elektroensefalogramda fokal bulgular
Focal abnormalities in interictal electroencephalogram in juvenile myoclonic epilepsy
  1. Tez No: 102969
  2. Yazar: DENİZ TUNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Juvenil miyoklonîk epilepsi (JME) sık görülen bir epilepsidir ve tüm idyopatik jeneralize epilepsilerin %5 ile 10'nu oluşturur. JME'li hastaların EEG'lerinin yanlış yorumlanması yüksek oranda yanlış tanı konmasına neden olur. Genel olarak bilinen karakteristlik EEG özellikleri diken ve / veya çoklu diken-yavaş dalga deşarjlarıdır. Fokal EEG bulguları nadiren tanımlanmıştır. Bu nedenle, JME'li hastalarının EEG'lerini ayrıntılı olarak değerlendirdik ve fokal bulguların özelliklerini, sıklığını ve klinikle olan ilişkisini inceledik. Otuz JME hastasını prospektif olarak değerlendirdik. Yirmi kadın, 10 erkek hasta vardı (yaşlan 26±9). Fokal EEG bulguları ile klinik özellikleri arasındaki ilişki nonparametrik testlerle değerlendirildi. Semptomlar yaş ilişkili başlangıcı olan, absans nöbet (14 hasta), miyoklonik nöbet (30 hasta) ve tonik-klonik nöbetlerden (26 hasta) oluşmaktaydı ve başlangıç yaş ortalamaları sırasıyla 16*4, 16+5, 16+5'dir. İnteriktal EEG'de epileptik aktivite 12 hastada bulunmuştur. Bu hastaların 9'unda fotosensitff yanıt görülmüştür. Sekiz hastada fokal bulgular bulunmuş olup bunlann 6 tanesi fotosensitiftir. Bunlar, tek taraflı diken- yavaş dalga ve yavaş dalga, diken-dalga ve yavaş dalga asimetrisidir. EEG asimetrisi ile yaş, cinsiyet, başlangıç yaşı, asimetrik miyoklonik nöbet olması, nöbeti ortaya çıkaranlar, aile öyküsünün olması, sodyum valproat kullanımının olması ve tanı gecikmesi arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Juvenile myoclonic epilepsy (JME) is a common idiopatic generalized epileptic syndrome that occurs in %5 to %10 of patients with epilepsy. Misinterpretation of the EEG of patients with JME also contributes to the high rate of misdiagnosis. There is universal agreement that JME is characterized by generalized spike and / or multiple spike slow wave discharges. Focal abnormalities have only rarely been described. Therefore, we made a detailed analysis of the EEG in patients with JME to identify the type, prevalance of focal abnormalities and relation with clinical features. We made prospective study of 30 patients with JME. There were 20 female and 10 male patients (aged 26±9 years). Nonparametric tests were used to examine the relationship between focal EEG abnormalities and clinical features. Symptoms showed the characteristic age-related onset, absence seizures (14 patients), myoclonic jerks (30 patients), and generalized tonic-clonic seizures (26 patients), beginning at a mean age of 16+4 years, 16±5 years, 16±5 years, respectively. Interictal epileptic activity was noted in 12 patients. Nine of the patients showed EEG evidence of photosensitivity. Eight patients had focal abnormalities and 6 had photoconvulsive discharge. These were unilateral spike-slow waves and slow waves, slow wave asymmetries and spike wave asymmetries. No association was found between EEG asymmetry and age, sex, onset age, asymmetric myoclonic jerks, seizure precipitants, having family history, use of sodium valproat and delayed diagnosis.