Döner çekirdek CPU tarifeleme algoritmasının optimum parametre değerlerinin genetik algoritma ile bulunması
Finding optimum parameters of round robin algorithm using genetic algorithm
- Tez No: 549824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖKDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bilgisayarların günümüzde her alanda kullanılmaya başlanmasıyla işlemcilere düşen yoğunluk da gün geçtikçe artmaktadır. Bu yoğunlukla baş edebilmek adına işlemcilerin sürekli olarak güncellenerek daha iyi hale getirilmesi gerekmektedir. İşlemcilerin sürekli geliştirilip hızlandırılmasına ve işlem yoğunluğu ile başa çıkabilmesi adına her geçen gün çeşitli tarifeleme algoritmaları geliştirilmeye devam edilmektedir. Tarifeleme algoritmalarının temel amacı işlemcinin verimliliğini arttırmaktır. Bunun için işlemcinin bekleyen işlemler arasında bir planlama yapması gerekmektedir. İşlemlere farklı öncelikler tanıyarak veya farklı yöntemler kullanarak bir planlama yapılabilmektedir. İşlemcinin verimliliğini arttırabilmek amacıyla bu çalışmada, var olan algoritmalar incelenmiştir. Döner Çekirdek Algoritması, Genetik Algoritma ile geliştirilmiştir. Kuyrukta bekleyen işlemler ve onlara ait parametrelere uygun kuantum değeri seçilerek optimum değerlerin bulunması hedeflenmiştir. Geliştirilen yeni yöntem, varolan standart algoritmalar ile kıyaslandığında, bekleme zamanı ve dönüş süresi diğer algoritmalardan daha kısa olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the use of computers in every field, the usage intensity of processors is increasing day by day. In order to cope with this intensity, processors need to be constantly updated and improved. Various scheduling algorithms are being developed every day in order to continuously improve and accelerate the processors and to cope with the processing intensity. The main purpose of the scheduling algorithms is to increase the efficiency of the processor. For this, the processor needs to make a planning between the pending processes. Planning can be done by giving different priorities or using different methods. In order to increase the efficiency of the processor, in this study, existing algorithms were examined. Round Robin Algorithm was developed with Genetic Algorithm. It is aimed to find the optimum values by selecting the quantum value according to the pending processes and their parameters. When the developed new method compared with the existing standard algorithms, the waiting time and the turnaround time were obtained shorter than the other algorithms.