Şarj edilebilir piller için LiNi0.80Co0.15M0.05O2 (M=Al, Si, Ti) üretimi ve manyetik özellikleri ile pil performansı arasındaki korelasyonun araştırılması
Investigation of the correlation between production and magnetic properties and battery performance for rechargeable batteries LiNi0.80Co0.15M0.05O2 (M=Al, Si, Ti)
- Tez No: 549825
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında katı hal reaksiyon yöntemiyle ve 750o C 24 saatlik ısıl işleme tabi tutulmuş LiXNi0.80Co0.15M0.05O2 (M=Al, Si, Ti, x=1.03, 1.06, 1.09) örneklerinin analizleri yapılmıştır. LixNi0.8Co0.15Ti0.05O2 (x=1.03, 1.06, 1.09) örneklerinin XRD verilerine göre Li1.09Ni0.8Co0.15Ti0.05O2 haricinde diğer örneklerde safsızlık, LixNi0.80Co0.15M0.05O2 (M=Si, Ti, x=1.03, 1.06, 1.09) örneklerinde homojenleşme görülmüştür. Döngüsel voltametri (CV)'de en iyi sonuç Li1.06Ni0.8Co0.15Al0.05O2 fazına aittir. En iyi şarj edilebilirlik performansı Li1.06Ni0.8Co0.15Si0.05O2 katodudur ve LiXNi0.80Co0.15M0.05O2 (M=Al, Si, Ti, x=1.03, 1.06, 1.09)'den en iyi kapasite değeri ise % 98.7 kapasite tutma oranıyla Li1.06Ni0.8Co0.15Ti0.05O2 örneğine aittir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the samples of LixNi0.80Co0.15M0.05O2 (M = Al, Si, Ti) subjected to 750-degree 24-hour heat treatment were analyzed. LixNi0.8Co0.15Ti0.05O2 (x = 1.03, 1.06, 1.09) According to the XRD data of the samples Li1.09Ni0.8Co0.15Ti0.05O2 other than the impurity, LixNi0.80Co0.15M0.05O2 (M = Si, Ti, x = 1.03, 1.06, 1.09) showed homogenization. In cyclic voltammetry (CV), the best result belongs to Li1.06Ni0.8Co0.15Al0.05O2 phase. The best rechargeable performance is the Li1.06Ni0.8Co0.15Si0.05O2 cathode and the best capacity value from LixNi0.80Co0.15M0.05O2 (M = Al, Si, Ti, x = 1.03, 1.06, 1.09) is 98.7% retention rate of Li1.06Ni0.8Co0.15Ti0.05O2.