Akrolein verilen ratlarda whey proteinin rat karaciğeri mitokondrial oksidatif stres ve solunum enzimleri üzerine etkisi
Effects of whey protein on mitochondrial oxidative stress and respiratory enzymes in acrolein treated rats
  1. Tez No: 549823
  2. Yazar: ALİ OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN AYDIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Akrolein (AK) beslenmeden sigara dumanına kadar çeşitli nedenlerle insanların en fazla maruz kalınan toksik kimyasallardan biridir. Peynir altı suyu proteini (Whey proteini), (WP), kilo vermek isteyenler tarafından özellikle de sporcuların kullandığı, çeşitli biyolojik aktivitelere sahip bir tamamlayıcıdır. Bu çalışmada, AK ve WP'in karaciğer mitokondriyal oksidatif stres, solunum enzimleri, Krebs döngüsü enzimleri ve ATP üzerine olan etkisini incelemeyi amaçladık.Sprague Dawley ratlara AK (5 mg / kg o.p, haftada 6 gün), WP (200 mg/kg, o.p, haftada 6 gün) ve AK ile birlikte WP olmak üzere 30 gün boyunca verildi. Genel olarak, AK verilen grupta mitokondriyal Gluttayon miktarı ve antioksidan enzimlerde azalma olurken, mitokondriyal lipit peroksidasyonu (LPO) ve protein karbonil (PK) seviyelerinde önemli artışlar gözlemlendi. Ayrıca, AK verilen grupta kompleks I, kompleks IV gibi elektron transport zincir (ETZ) enzimlerinde, mitokondriyal izositrat dehidrogenaz (mISDH) gibi trikarboksilik asit (TCA) döngüsü enzimlerinde ve ATP miktarında anlamlı azalmalar görüldü. AK ile birlikte WP verilen grupta, AK ile oluşan oksidatif stres ve azalan enzim aktiviteleri ve ATP miktarının önemli ölçüde normale döndüğü görüldü. Elde ettiğimiz bulgular sonucunda, WP'nin AK etkisi ile karaciğerde artan oksidatif stres ve bozulan mitokondriyal fonksiyonların iyileştirilmesinde etkili olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Acrolein (AC) is one of the most exposed toxic chemicals in humans for various reasons, from feeding to cigarette smoke. Whey protein (WP) is a supplement with various biological activities used by those who want to lose weight, especially by athletes. In this study, we aimed to investigate the effects of AC and WP on liver mitochondrial oxidative stress, respiratory enzymes, Krebs cycle enzymes and ATP. Sprague Dawley rats were given AC (5 mg/kg,o.p, 6 days per) ve WP (200 mg / kg, o.p., 6 days per week) and WP with AC for 30 days. In general, mitochondrial GSH levels and antioxidant enzymes were decreased in AC group, while mitochondrial lipid peroxidation (LPO) and protein carbonyl (PK) levels were significantly increased. Furthermore, in the AC group, were observed significant decrease in electron transport chain (ETZ) enzymes such as complex I and complex IV, tricarboxylic acid (TCA) cycle enzymes such as mitochondrial isocitrate dehydrogenase (mISDH) and ATP level. It was observed that oxidative stress and decreased enzyme activities and ATP level induced by AC returned to normal in AC +WP group. As a result of our findings, we have seen that WP is effective in improving oxidative stress and impaired mitochondrial function in liver by the of effect AC.