AB Su Çerçeve Direktifi'nin Türkiye'de su kaynakları yönetimine etkisi
Effect of the EU Water Framework Directive on water resources management in Turkey
- Tez No: 549826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜSTÜNER BİRBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türkiye'de su kaynakları politikası ve yönetimi; su ve gıda güvenliği, ekonomik ve sosyal kalkınma, AB ile tam üyelik müzakereleri ve bölgedeki gelişmelerin değerlendirilmesi ile oluşturulmaktadır. Bu başlıklardaki değişmelere göre de revize edilmektedir. Türkiye, AB adaylık sürecinde AB mevzuatı ve ilgili mevzuatları etkin bir şekilde uyumlaştırma ve mevcut mevzuatı kendi iç hukukuna yansıtma zorunluluğu vardır. Bu süreçte, uyumlaştırmanın önemli olduğu alanlardan birisi de çevredir. Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi (SÇD) de çevre konusunda, AB ile uyum süreci için en önemli yasal konulardan birisidir. Böylece, bu tez çalışmasının amacı, SÇD'nin Türkiye'deki su kaynakları yönetimine olan etkilerinin hukuki, örgütsel ve politik açılardan incelenerek bir değerlendirmesinin yapılmasıdır. Bu değerlendirmelerin yapılmasında SÇD'nin sekiz ana amacı, kriter olarak kullanılmıştır. Türkiye'de AB mevzuatına uyum sürecinde birçok yasal düzenleme yapılmıştır. Buna karşın, Türkiye'de AB SÇD standartlarına uygun bir su kanununun olmayışının, suyun etkin bir şekilde yönetimi ve kurumlar arası koordinasyonu olumsuz şekilde etkilediği tespit edilmiştir. 2012 yılında hazırlanan“Su Kanunu Tasarısı”günümüz şartları ve AB SÇD ile uyumlu olacak şekilde güncellenerek yürürlüğe konulması, su yönetimi açısından politik, örgütsel ve hukuki bütünlüğü sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Water resources policy and management in Turkey are formed by water and food security, economic and social development, full membership negotiations with the EU and evaluation of developments in the region. In this respect, it is also revised according to changing conditions mentioned. Therefore, Turkey has an obligation to harmoniza the EU legislation and related other regulations to the current domestic law in the EU accession process effectively. One of the areas where alignment is important in this process is the environment. The European Union Water Framework Directive (WFD) is one of the legal regulations for the harmonization process in the EU accession process on the topic of environment. The purpose of this thesis is to assess the effects of the WFD on water resources management in Turkey by investigating the legal, organizational and political aspects. The eight main objectives of the WFD were used as criteria for making these assessments. Many legislative arrangements have been made in the process of harmonization with EU legislation. However, the lack of proper water law to EU WFD standards in Turkey effects water management and inter-agency coordination has been found to adversely affect. If the draft Water Law prepared in 2012 is updated in accordance with the current conditions and the EU WFD, it would provide political, organizational and legal integrity in terms of water management.