Farklı yöntemlerle hazırlanmış metal alaşım alt yapıları ve porselen arasındaki bağlantıya fırınlama sırasındaki soğutma sürelerinin etkisi
The effect of cooling times on the bonding between the metal alloy substructure and porcelain prepared by different methods
- Tez No: 549834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK TUĞUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Eksik dişlerin protetik rehabilitasyonunda; metal-seramik restorasyonların kullanımıyla hem estetik hem de fonksiyon açısından başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Geçmişte bu restorasyonlarda alt yapı olarak sıklıkla döküm yöntemiyle elde edilen metaller kullanılmaktaydı. Fakat döküm yönteminin oldukça zahmetli ve uzun zaman alan bir yöntem olması ve elde edilen restorasyonun uyumsuz olabilmesi nedeniyle araştırıcılar farklı arayışlara yönelmişlerdir. Lazer üretim teknolojileri ve CAD/CAM ile yapılan milleme işlemleriyle blok malzemeden alt yapı üretim teknolojileri gündeme gelmiştir. Bu çalışmada farklı yöntemlerle hazırlanan kobalt-krom (Co-Cr) metal alt yapıları ile farklı markalardaki porselenlerin pişirilmesi sırasında farklı soğutma sürelerinin bağlantıya olan etkisinin incelenmesi amaçlandı. Böylece hem farklı yöntemlerle elde edilen alt yapı materyallerinin hem de farklı porselen markası ve soğutma sürelerinin bağlanma dayanımına olan etkileri karşılaştırılmalı olarak incelendi. Çalışmada; döküm, milleme ve lazer sinterizasyon gibi farklı teknikler kullanılarak elde edilen Co-Cr içerikli metal altyapılar ile iki farklı porselen markası (Noritake EX3 ve G-Ceram) kullanıldı. Porselenlerin pişirilmesi sırasında farklı soğutma süreleri uygulandı. Bağlanma çeşitleri SEM analizi ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In prosthetic rehabilitation of missing teeth; metal-ceramic restorations are used to obtain successful results both in terms of aesthetic and function. In the past, metals obtained by casting were frequently used as infrastructure in these restorations. However, since the casting method is a rather laborious and time-consuming method and the restoration obtained may be inconsistent, the researchers have turned to different pursuits. Laser production technologies and with the help of CAD / CAM milling processes have led to the production of infrastructure materials from block materials. The aim of this study was to research the effect of different cooling times on the bonding of Co-Cr (Cobalt-Chromium) metal substructures prepared by different methods and porcelain of different brands. In this way, both the effects of different materials and different porcelain brands and cooling times on bond strength were compared. In this study; two different porcelain brands (Noritake EX3 and G-Ceram) were used with Co-Cr metal substructures obtained by using different techniques such as casting, milling and laser sintering. During the firing of porcelain different cooling times were applied. SEM analysis was performed on bonding types.