Yumurtacı tavuklarda termal kamera ile belirlenen vücut sıcaklığı değerleriyle yumurta üretimi arasındaki ilişkiler
The relationship between body temperature and egg production determined by a thermal camera in laying hens
- Tez No: 549838
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LAÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma, kümeslerde yetiştirilen düşük verimli yumurtacı tavukların objektif metotlarla ayıklanmasının yapılabilirliği için planlanmıştır. Materyal ve Metot: Denemede hayvan materyali olarak 60 haftalık yaşta toplam 16 adet iki farklı yumurtacı hibrit (Lohman White ve Lohman Brown) kullanılmıştır. Çalışma 16 hafta sürmüştür. Araştırmada kullanılan tavuklarda sabah ve öğleden sonra olmak üzere baş ve ayak bölgelerinden termal kamera yardımıyla vücut sıcaklığı değerleri alınarak yumurta verimi ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to investigate the culling of low-producing hens from a laying flock by objective methods. Material and method: A total of 16 of two commercial laying hybrids (Lohmann White and Lohmann Brown) at 60 weeks of age, were used in this study. The body temperature of the chickens used during the trial period were obtained from the head and foot regions with the help of a thermal camera and the egg production has been associated. Results: Considering the egg production, differences between hybrids were statistically significant (P 0.05) during the experimental period.