Hemşirelerde politik duyarlılık ve örgütsel demokrasi algısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of relationship between political sensitivity and organizational democracy perception in nurses
  1. Tez No: 549879
  2. Yazar: HİLAL KUŞCU KARATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Nursing, Health Care Management, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin politik duyarlılık ve örgütsel demokrasi algı düzeylerini belirlemek; bu düzeyler arası ve diğer değişkenler arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Hatay ilinde bulunan bir sağlık araştırma ve uygulama hastanesi ile iki özel hastanede herhangi bir örnekleme yöntemine başvurulmadan, ulaşılabilen 300 hemşire ile yapılmıştır (N=300). Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Politik Duyarlılık Ölçeği ile Örgütsel Demokrasi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi istatistik paket programları ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda; hemşirelerin çoğunun kadın, bekar ve lisans mezunu olduğu, hafta sonu çalıştığı, özel hastane ve yoğun bakım çalışanı olduğu, herhangi mesleki dernek üyeliğinin olmadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin ortalama olarak yaşı 25, aylık geliri 2100 TL, çalışma yılı 4,5, aynı kurumda çalışma süresi 3 yıl, haftalık çalışma saati 47'dir. Politik Duyarlılık Ölçeği genel puan ortalaması 138,3926,56 ve alt boyut puan ortalamaları sırasıyla“bilgi”52,2814,50,“biliş”37,587,20,“katılım”32,109,24,“ilgi”16,226,54'tür. Örgütsel Demokrasi Ölçeği genel puan ortalaması 86,1020,61 ve alt boyut puan ortalamaları ise“katılım-eleştiri”24,006,72,“şeffaflık”19,265,37,“adalet”15,005,03,“eşitlik”19,173,63,“hesap verebilirlik”8,702,92'dir. Politik Duyarlılık Ölçeği genel ve alt boyut puan ortalamalarının cinsiyet, medeni durum, eğitim, çalışılan kurum türü ve çalışılan birime göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar; çalışma süresi ve aylık gelir arasında anlamlı ilişkiler gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was planned and conducted as a descriptive study in order to determine the levels of political sensitivity and organizational democracy perception in nurses and as a correlational study to investigate the associations between these levels and other variables. The study was carried out with 300 nurses who could be reached at a health research and practice hospital and two private hospitals located in Hatay without using any spesific sampling method (N=300). Data were collected with Personal Information Form, Political Sensitivity Scale and Organizational Democracy Scale. Data were analyzed with statistical package programs. It was found that the majority of nurses were female, were single, were high school graduates, worked on weekends, worked at private hospitals and intensive care units, and were not members of professional associations. Mean age of the nurses was 25 years, mean monthly income was 2100 TL, mean duration of employment 4,5 years, mean duration of employment at the same hospital was 3 years, and mean weekly working hours was 47. Mean Political Sensitivity Scale score was 138,3926,56 and mean subscale scores were 52,2814,50 for“knowledge”, 37,587,20 for“cognition”, 32,109,24 for“participation”, and 16,226,54 for“interest”respectively. Mean Organizational Democracy Scale score was 86,1020,61 and mean subscale scores were 24,006,72 for“participation-criticism”, 19,265,37 for“transparency”, 15,005,03 for“justice”, 19,173,63 for“equality”, and 8,702,92 for“accountability”. Mean total and subscale scores of the Political Sensitivity Scale showed significant differences according to gender, marital status, educational level, type of the institution nurses worked at, and the unit nurses worked. Mean and subscale scores of the Political Sensitivity Scale were significantly associated with employment duration and monthly income. Mean and subscale scores of the Organizational Democracy Scale showed significant differences according to whether nurses worked on weekends and professional association membership as well as other variables.