Van bölgesindeki romatoid artrit hastalarında hepatit B ve hepatit C prevelansının belirlenmesi
Determination of prevalence of hepati̇ti̇s B and hepatitis C i̇n rheumatoid arthritis at van region
- Tez No: 549925
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ:Romatoid artrit (RA) dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini etkileyen inflamatuvar bir poliartropatidir. Hepatit B (HBV) ve Hepatit C (HCV) virüsleri ise dünyada 2 milyardan fazla enfekte insanın olduğu kronik karaciğer hastalığının önde gelen nedenlerindendir. RA tedavisinde kullanılan immun baskılayıcı ve immun düzenleyici ilaçlar hepatit virüs enfeksiyonlarının RA hastalığında insidansını arttırabilmektedirler. Çalışmamızda Van bölgesindeki RA hastalarındaki HBV ve HCV insidansını saptamanın yanında hastaların kullandığı immun baskılayıcı ve immun düzenleyici ilaçların bu insidansa olan etkilerini araştırmayı hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEM:Bu çalışmaya 2015 ocak ile 2018 temmuz tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Bölümlerinde RA tanısı alan, takip ve tedavisine devam edilen ardışık 403 hasta alındı. Hastaların demografik bilgileri ve laboratuvar değerleri retrospektif olarak tarandı. Hastalar kullandıkları ilaç tiplerine göre 3 gruba ayrıldı. Metotreksat, Salazopril, Hidroksiklorokin veya Leflunamid gibi hastalık modifiye edici (DMARD) grubu ilaç kullananlar grup 1, DMARD ile birlikte kortikosteroid alanlar grup 2, biyolojik ajanlarla birlikte DMARD ve/veya kortikosteroid kullananlar ise grup 3 olarak sınıflandırıldı. Gruplar arasında AST, ALT, ALP ,GGT, CRP, ESR, RF, anti-CCP, HBsag, Anti-HBs, Anti HCV düzeyleri arasındaki istatistiksel ilişki incelendi. Çalışmamızda üzerinde durulan özelliklerden sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistikler; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler olarak ifade edilirken, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Hesaplamalarda istatistik anlamlılık düzeyi p değeri 0,05 olarak alınmıştır. BULGULAR:Hastaların yaşları ortalama 50,943 ± 12,90; aralık (19-91) yıl idi. Hastalık süreleri ise 4,876 3 ± 3,74; aralık (1-20) yıl idi. Hastalar aldıkları tedaviye göre gruplandırıldığında ise birinci gruptaki 183 hasta (% 45) Metotreksat, Salazopril, Hidroksiklorokin veya Leflunamid gibi hastalık modifiye edici (DMARD) grubu ilaç kullanmakta iken, ikinci gruptaki 176 hasta (% 43,6) ise DMARD ile birlikte kortikosteroid almaktaydı, üçüncü grupta da 45 hasta (% 11,1) biyolojik ajanlarla birlikte DMARD ve/veya kortikosteroid kullanmaktaydı. Hastaların HBsag, Anti-HCV ve Anti- HBs pozitiflik yüzdeleri sırası ile %2,8, %0,8 ve % 28,1 olarak bulundu. Anti-HCV ve anti HBS değerleri arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken HBsag pozitiflik oranları biyolojik ajanların bulunduğu 3. grupta anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
AİM:Rheumatoid arthritis (RA) is an inflammatory polyarthropathy that affects approximately 1% of the world population. Hepatitis B (HBV) and Hepatitis C (HCV) viruses are the leading causes of chronic liver disease in more than 2 billion infected people worldwide.Immunosuppressive and immunomodulating drugs used in the treatment of RA can increase the incidence of hepatitis virus infections in RA.In our study, we aimed to determine the incidence of HBV and HCV in patients with RA in Van region and to investigate the effects of immunosuppressive and immunoregulatory drugs used by patients to the incidence of HBV and HCV. MATERIALS AND METHODS:This study included 403 consecutive patients with RA who were diagnosed as RA in the Rheumatology Departments of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine and Health Sciences University Van Training and Research Hospital between January 2015 and January 2018. Demographic data and laboratory values of the patients were retrospectively reviewed.Patients were divided into 3 groups according to the type of drug they used. Disease modifier (DMARD) group drug user patients such as methotrexate, salazopril, hydroxychloroquine or Leflunamide were classified as group 1, group 2 included corticosteroids with DMARD users and group 3 included biological agenst and/or corticosteroids users. The statistical relationship between AST, ALT, ALP, GGT, CRP, ESR, RF, anti-CCP, HBsag, Anti-HBs and Anti HCV levels were investigated between the groups. Descriptive statistics for continuous variables from the features emphasized in our study were; mean, standard deviation, minimum and maximum values, while categorical variables are expressed as numbers and percentages.The statistical significance level was calculated as 0.05. RESULTS:The mean age of the patients was 50,943 ± 12,90; range(19-91) years. The disease duration was 4,876 3 ± 3,74; range (1-20) years.When the patients were grouped according to the treatment they received, 183 patients (45%) in the first group were using the disease modifier (DMARD) group such as Methotrexate, Salazopril, Hydroxychloroquine or Leflunamid, while 176 patients (43.6%) were receiving corticosteroids with DMARD,in the third group, 45 patients (11.1%) were using DMARD and / or corticosteroids with biological agents. HBsag, Anti-HCV and Anti-HBs positivity percentages of the patients were 2.8%, 0.8% and 28.1%, respectively.There was no statistically significant difference between the anti-HCV and anti-HBS values, but HBsag positivity rates were significantly higher in the third group.