Farklı erozyon kontrol önlemlerinin toprak taşınımı ve yüzeysel akış üzerindeki etkileri
The effects of different erosion control measures on soil transportation and surface runoff
- Tez No: 598074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Proje çalışması ülkemizin Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz Bölümünde yer alan Çorum ili Osmancık ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çorum ili arazilerinde şiddetli ve çok şiddetli erozyon sahalarının bulunması nedeniyle gerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın (Sungurlu, Bayat, Laçin, Osmancık, Ortaköy, İskilip, Alaca ilçelerinde erozyon kontrol çalışmaları) gerekse Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nün (ÇEM) (Bayırdivan, Uğurludağ sel kontrol projeleri) erozyonu önleme çalışmalarında bulunmaktadırlar. Bu çalışmada Amasya Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki Çorum Orman İşletme Müdürlüğü, Koyunbaba Orman İşletme Şefliği sınırları içerisindeki OT (Orman Toprağı) sahasında farklı erozyon kontrol tedbirlerinin yüzeysel akış ve sediment verimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için yapılmıştır. Parsellerden elde edilen bulgulara göre; süspanse ve sürüntü materyali olarak taşınan toplam erozyon miktarları, kontrol parselinde 2,583 ton/ha, OT parselinde 1,747 ton/ha, PAM3 parselinde 1,672 ton/ha, PAM1 parselinde 1,480 ton/ha, PAM2 parselinde 1,278 ton/ha, taş kordon parselinde 1,075 ton/ha ve örme çit parselinde ise 0,748 ton/ha olarak tespit edilmiştir. Buna göre, erozyonu önlemede en etkili yöntemlerin örme çit, taş kordon ve PAM2 uygulamalarının olduğu ve OT ve kontrol parsellerinde en yüksek erozyonun gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The project work is located within the borders of Osmancık district of Çorum province which is located in the Central Black Sea Section of the Black Sea Region of our country. Due to the presence of severe and very severe erosion areas in Çorum province, both the Ministry of Forestry and Water Affairs (Sungurlu, Bayat, Laçin, Osmancık, Ortaköy, İskilip, Alaca districts) and the General Directorate of Combating Desertification and Erosion (ÇEM). (Bayırdivan, Uğurludağ flood control projects). In this study, the determination of the effects of different erosion control measures on surface runoff and sediment yield in the OT (Forest Soil) area within the borders of Çorum Forest Management Directorate, Koyunbaba Forest Management Directorate within Amasya Forest Regional Directorate. According to the findings obtained from the parcels; total erosion carried as suspended and swab materials, 2,583 tons / ha in control parcel, 1,747 tons / ha in OT parcel, 1,672 tons / ha in PAM3 parcel, 1,480 tons / ha in PAM1 parcel, 1,278 tons / ha in PAM2 parcel, 1,075 tons in parcel of stone / ha and knitted fence parcel is 0.748 tons / ha. According to this, the most effective methods to prevent erosion are knitted fence, stone cord and PAM2 applications and OT and control parcels have the highest erosion.