Annelerde ve yenidoğan bebeklerde ferritin ve hemoglobin düzeyleri
- Tez No: 54994
- Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliği anemisi özellikle gebe kadınlar ve süt çocukları açısından önemli bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği anemisi dünya üzerinde yaklaşık 500 milyon insanı etkilemektedir. Bu kadar geniş bir kitleyi etkilemesi nedeniyle gebe kadınlar ve bebekleri için de aynı problemin geçerli olduğu düşünüldüğünden term gebeler ve bunların yenidoğan bebeklerinin hematolojik değerleri ve bunların arasında ilişki olup olmadığını araştırdık. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Kasım 1996 - Ocak 1997 tarihleri arasında doğum yapan 80 gebe kadın ve onların miadında, normal doğum ağırlığı olan yenidoğanlarının kordon kanında hemoglobin, hematokrit, OEH, OEHbK, RDW, serum demiri, TDBK, saturasyon yüzdesi ve serum ferritini değerleri araştırıldı. Ortalama ferritin seviyesi kordon kanında anne kanından daha yüksek bulundu. Anne ve bebeklerin serum ferritin değerleri arasında ve anemik olan anneler ile anemik olmayan anne bebeklerinin ferritin değerleri arasında belirgin korelasyon görüldü. Demir eksikliği anemisi olan annelerin bebeklerinde % 86.25 oranında demir depolarının yeterli olduğu ancak anemik olmayan anne bebeklerine göre ferritin seviyesinin daha düşük olduğu görüldü. Bu da bize plasentadan demir transportunun annenin demir durumundan bağımsız olduğunu ve anemik anne bebeklerinin süt çocukluğu döneminde takibi gerektiğini gösterdi. 37
Özet (Çeviri)
YABANCİ DİLDE ÖZET iron deficiency anemia in developing countries appears to be a considerable health problem especially among pregnant women and infants, it effects nearly 500 million people around the world. Though it effects so many people and appears as a serious problem of pregnancy and infancy, we searched hematologic parameters and the correlation in term pregnants and their newborns. We searched hemoglobin, hematocrit, Main Corpusculer Volume, Main Corpusculer Hemoglobin Concentration, Red cell Distribution Width, Serum Iron, Total Iron Binding Capacity, saturation percent and serum ferritin in 80 pregnant women and their term, normal birth-weight newborns' cord blood between November 1996 and January 1997 in Obstetrics and Gynecology Clinics of GATA Haydarpasha Training Hospital. We found mean ferritin level higher in cord blood than in mother's. We saw a remarkable correlation between the serum ferritin levels of mothers' and newborns and in %86.25 satisfactory iron stores in infants whose mothers were sufferring iron deficiency anemia but lower ferritin level in compare with infants of normal mothers. İt showed us that iron transport from placenta was free of mothers iron level and infants of anemic mothers need to be followed during infancy. 38