Anne kanındaki demir, total demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeylerinin fetal değerler ile ilişkisi
  1. Tez No: 163619
  2. Yazar: NİLÜFER DURMUŞ İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLKILIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Demir eksikliği anemisi dünya nüfusunun yaklaşık %30'unu; 1,3 milyar insanı etkilemektedir. Gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliği anemisi özellikle gebe kadınlar ve süt çocukları açısından önemli bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Gebe kadınların %51'i ve okul öncesi çocukların %43'ü anemiktir. Bu çalışmanın amacı gebe kadınlar ve bunların yenidoğan bebeklerinin hematolojik değerleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışmaya Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01.11.2003 - 31.08.2004 tarihleri arasında miadında doğum planlanan 74 anne alındı. Annelerin hemoglobin konsantrasyonu esas alınarak Grup I (hemoglobin > 1 lgr/dl, n=42) ve Grup II (hemoglobin < 1 lgr/dl, n=32) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Anneler ve onların yeni doğanlarının kordon kanında hemoglobin, hematokrit, ortalama eritrosit hacmi, ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu,- serum demiri, total demir bağlama kapasitesi, serum ferritin değerleri trasferrin satürasyon yüzdesi ve doğum ağırlığına bakıldı. Ortalama ferritin seviyesi kordon kanında anne kanından daha yüksek bulundu. Anne ve bebeklerin serum ferritin değerleri arasında ve anemik olan ve anemik olmayan anne bebeklerinin serum ferritin değerleri arasında belirgin korelasyon görüldü. Doğum ağırlığı açısından anlamlı fark bulunamadı. Annenin demir eksikliğinin bebeğin ferritin düzeyini etkilediği, yenidoğan bebeklerde demir eksikliği anemisi riskini azaltmak için gebe kadınlarda serum ferritin düzeyinin yükseltilmesi gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Iron deficiency anemia effects approximately 30 percent of world's population, or about 1,3 billion persons. In developing countiries iron deficiency anemia appears to be a considerable health problem especially among pregnant women and 0-1 y pediatrics. 51% of pregnant women and 43% of preschool children are anemic. The aim of this study is to evaluate whether a correlation between pregnant women and their babies hematological parameters. 74 pregnant women scheduled to term laboring between 01.11.2003-31.08.2004 in Bakırköy SSK Maternity and Children Hospital was included in this study. Mothers were divided into two groups based on their hemoglobin concentration as Group I (Hemoglobin level > 1 lgr/dl, n=42) and Group II (Hemoglobin level < 1 lgr/dl, n=42). Hemoglobin, hemotocrit, mean carpusculer volume, main carpusculer hemoglobin concentration, serum iron, total iron binding capacity, transferin saturation and serum ferritin levels were evaluated among pregnant women and their term newborns' cord blood. Mean feritin level was significantly higher in cord blood than mother blood. There were a significant correlation between mothers and their babies' ferritin levels. Also, there were a significant correlation between anemic mothers' babies and non-anemic mothers' babies' serum ferritin levels. No significant difference regarding baby weigt between two groups. It was concluded that mothers iron deficiency may effect baby ferritin level, and pregnant women ferritin levels should be elevated to decrease babies iron deficiency risk. fin