Loft yapıların sanat ve kültür mekânları olarak işlevlendirme sürecinin incelenmesi
Evaluation of the functioning process of loft buildings as structures of art and culture
  1. Tez No: 549960
  2. Yazar: MÜKERREM MERVE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. BİLGE SAYIL ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Loft yapılar tarihsel süreç içerisinde farklı amaçlarla (konut-atölye, ticari-kamusal ve konut) kullanılmışlardır. Bu kullanılmışlıklarla beraber mekân çözümlemeleri değişmiş ve farklılaşmıştır. Loft mekânların nasıl sanatsal ve kültür mekânlarına dönüşmesi ve yeniden işlevlendirme süreci ile yapılan değişikler irdelenmiştir. Loft yapıların araştırılmasına tarihsel gelişim süreçlerinin bilinmesi adına öncelikli olarak kaynak ve veri toplama ile başlanılmıştır. Bu kaynaklardan yararlanılarak günümüze gelen loft yapılar türlerine göre adlandırılmıştır. Çalışma alanı için seçilen loft yapıların tarihi bugünkü kullanımı ile arasındaki iç mekân özellikleri karşılaştırılarak genel bir sonuca varılmıştır. Seçilen mekânlar fotoğraflanarak ve alıntı fotoğraflar kullanılarak tanıtılmıştır. Sanatsal mekân olarak işlevlendirilen loft yapıları ise hem dönüşüm hem de kullanım açısından farklılık yaratmaktadır. Loft yapılar bugüne kadar sadece konut ve genel tanım anlamında incelenirken sanatsal mekân olarak öznel bir konuma indirgenerek değerlendirmesi yapılmamıştır. Bu çalışmada da bu süreç, Türkiye ve Dünya örnekleri ile Loft yapıların oluşumu, tarihsel süreçleri, loft türleri ve günümüzde kullanılmakta olan yapılar içerisinden sanatsal mekân olarak kullanılanların mimari düzenlemeleri ve mimari biçimleri ile mekân analizleri yurt içi ve yurt dışı örnekleriyle beraber ele alınmıştır. Loft yapıların, loft olarak adlandırılabilmesi maddelerle belirlenmiştir. Bu maddeler; yüksek tavan, geniş pencereler, serbest plan ve çıplak strüktür olmuştur. Loft yapılar genel olarak ev, ev-ofis, ofis olarak kullanılmıştır. Zamanla değişen ihtiyaçlar doğrultusunda da mekân çeşitliliği artmıştır. Bu maddeler doğrultusunda sanatsal mekân olarak kullanılan yapıların değerlendirilip yeniden işlevlendirilmesi ile kazandığı özellikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Loft constructions were used for different purposes of its historical process. Along with the usage,space analysis have changed and differentiated. How the loft spaces are transformed into artistic spaces and the changes made by the reworking process are examined. For the purpose of investigating the historical development of Loft structures, priority was given to collecting resources and data.With the help of these information todays loft constructions are named according to their types. General result is determined after contrasting historical and present usage of the loft constructions which have been chosen as a workspace. Selected venues were introduced by photographs and quoted photographs. Loft structures, which are used as artistic spaces, differ in terms of both conversion and use. While Loft constructions have been studied only in terms of housing and general definition until now, they have not been evaluated in a subjective position as artistic space. In this study, this process has been handled together, the formation of loft structures with examples of Turkey and World, historical processes, loft types and architectural arrangements and architectural forms and architectural forms of those used as artistic spaces from today's buildings together with domestic and foreign examples. These materials; High ceilings, wide windows, free plan and bare structure.Loft constructions generally used for home,homeoffice,office. The diversity of spaces has also increased in line with the changing needs over time. The properties obtained by evaluating and reusing the structures used as artistic spaces in the direction of these materials have been evaluated.